19 Temmuz 2019

Bakan beğenmedi


Recep Akdağ 400 yataklı hastanede incelemelerde bulundu

Martta tamamlanıp hizmete girmesi beklenen 400 yataklı hastane inşaatında inceleme yapan Sağlık Bakanı Akdağ, acil servis, hasta odası ve servis bölümlerinin yeniden düzenlenmesini istedi.

'MART GİBİ TAMAM'
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 400 yataklı hastane inşaatını incelemek ve bir dizi ziyarette bulunmak üzere dün ilimize geldi. Vali Mustafa Büyük, sağlık yetkilileri ve partililerle birlikte hastane inşaatını gezen Bakan Akdağ, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Akdağ, hastanenin şubat-mart gibi tamamlanarak hizmete başlayacağını kaydetti.
'YENİDEN PLANLAYIN'
Hastanenin iç düzenlemesi hakkında da bilgi alan Akdağ'a klinik şefleri yatak sayısının yetersiz olduğunu ve binada yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. Projenin büyüklüğüne dikkat çeken Bakan Akdağ da hastanedeki eksiklikleri işaret ederek, tiraj odası, ameliyathane, servis bölümleri gibi alanların 'daha mükemmel hale getirilmesi için' yeniden planlanması talimatı verdi.


'Eksiklikleri giderin'

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dün ilimizde incelemelerde bulunmak amacı ile bir gezi düzenledi. 400 yataklı hastanede inceleme bulunan Bakan Akdağ, eksikliklerin giderilmesini ve hastanenin iç planlamasında hassas davranılması gerektiğini ifade etti

İnceleme gezisi
İnceleme ve ziyaretlerde bulunmak üzere dün ilimize gelen Bakan Akdağ, Cuma namazını Karaman Mahallesi'ndeki 17 Ağustos Camii'nde kıldı. Cami çıkışında vatandaşlarla selamlaşan Akdağ, daha sonra Vali Mustafa Büyük'ü ziyaret etti. Valilikte gazetecilerin sorularını cevaplandıran Akdağ, Fransa Ulusal Meclisi'nin, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddinin suç sayılmasını öngören yasa teklifini kabul etmesinin ardından bu ülkeye sağlık alanında bir yaptırım uygulanıp uygulanmayacağıyla ilgili olarak tüm yaptırımların Başbakan Erdoğan'ın ifade ettiği yaptırımlar çerçevesinde olacağını kaydetti.
Sağlık yatırımı
İncelemelerde bulunmak üzere gelen Bakan Recep Akdağ, Vali Mustafa Büyük'ü ziyaretinde ülke genelinde sağlık alanında yapılan çalışmalar hakkında açıklamalar yaptı. Çok başarılı çalışan, işini çok iyi bilen bir ambulans ekibi ve ambulans filosunun bugün Türkiye'de vatandaşın hizmetinde olduğunu kaydeden Akdağ, hava ambulansının da vatandaşlara ücretsiz hizmet verdiğini ifade etti. Vatandaşlardan da bazı beklentilerinin bulunduğunu dile getiren Akdağ, vatandaşlardan aile hekimleriyle irtibatlı olmalarını istedi.
Aile doktoru
Özellikle hastanelerin acillerine ihtiyaç olmadıkça gidilmemesini isteyen Akdağ, şunları söyledi: 'Herkesin artık bir aile doktoru var. Gündüz randevu alarak ona gidip muayene olabiliriz. Hastanelere gidişin de önü tamamen açık. Vatandaşlarımız gerek bakanlığımızın hastanelerinden gerek üniversite hastanelerinden ve özel hastanelerden yararlanabiliyor.'
Bakanlığa bağlı hastanelerde randevulu dönemin başladığına dikkat çeken Akdağ, randevu sisteminin bir tek İstanbul'da hayata geçmediğini bir iki ay içerisinde de burada uygulamaya başlanacağını kaydetti.
Alo 182 sistemi
Vatandaşlara bu sistemden yararlanmaları konusunda çağrıda bulunan Akdağ, '182 numaralı bir telefon hattımız var. Bugün artık Türkiye'de hastaneye gideceğimiz zaman bu 182 numaralı telefonu arayarak randevu alıp hastaneye gitme imkânımız var. Yalnız İstanbul'da sistem başlamadı. Onu da bir ay belki iki ay içerisinde başlatacağız. Vatandaşlarımız hastaneye gideceği zaman mutlaka 182 numaralı telefonu arayarak randevu alsınlar. Bir takım uydurma dedikodular ve haberler de ortalıkta dolaşıyor. Maalesef kötü niyetlilerde var. Adlarına meslek örgütü diyen bazı örgütler ve birlikler halkımızı aldatma çabasına devam ediyor. Mesela diyorlar ki; bir randevuyu telefonla alırsanız 4 lira ödüyorsunuz. Kesinlikle uydurma' şeklinde konuştu.
500 bin kişiye
Randevu sisteminin vatandaşın hastane ihtiyacını son derece kolaylaştıran bir uygulama olduğuna dikkat çeken Akdağ, Bütün Türkiye'de bu uygulamayı yaygınlaştırdıklarını belirtti.
Şu anda Türkiye'de 120 bin vatandaşın bu şekilde randevu aldığını söyleyen Akdağ, şöyle devam etti; '2012 yılının ilk aylarında bu sayının 200 bine ulaşacağını, 2012 yılı sonunda da 300 bini geçeceğini tahmin ediyoruz. 500 bin kişiye randevuyla muayene imkânı verebilecek bir kapasitemiz var. Zaten Türkiye'de aciller hariç, Sağlık Bakanlığı hastanelerine günlük başvuru sayısı da 600 bin civarında. Dolayısıyla bütün vatandaşlarımıza böyle bir imkân sağlamış oluyoruz.'
AKP Binası
Tam gün yasasının Türkiye'de vatandaşın doktora ulaşması imkânını arttırdığının kesin bir gerçek olduğunu kaydeden Bakan Akdağ, Türkiye'de doktor sayısının mutlak anlamda yetersiz olduğunu dile getirdi. Sağlık Bakanlığı'nın politikalarına tepki gösteren doktorlar ve sağlık çalışanlarının Türkiye genelinde gerçekleştirdiği iş bırakma eylemiyle ilgili bir soruyu cevaplandıran Akdağ, eyleme ideolojik tavrı çok bariz olan bir sağlık sendikasının öncü olduğunu söyledi. Bakan Akdağ, Valilik Makamının ardından, AKP İl Başkanlığına geçti. AKP İl Binasında genel değerlendirmede bulunan Akdağ, partililer ile bir süre görüştü.
Eksiklikleri çözün
Bakan Akdağ, daha sonra yapımı devam eden 400 Yataklı Hastane inşaatında incelemede bulundu. Hastanenin Mart ayı içinde açılacağını ifade edilirken, gerçekleştirilen inceleme gezisine Vali Mustafa Büyük, Sağlık Bakanlığı İnşaat ve Onarım Daire Başkanı Mehmet Demircioğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Aydın, Milletvekili Şaban Dişli, İl Genel Meclisi Başkanı Oktay Yıldırım, SEAH Başhekimi Prof.Dr. Osman Nuri Dilek, AKP İl Başkanı Recep Uncuoğlu katıldı. İlk olarak yeni yapılan hastanenin Acil Servis Bölümünde inceleme yapan Bakan Akdağ, gördüğü eksiklikleri Sağlık Bakanlığı İnşaat ve Onarım Daire Başkanlığı yetkililerine ileterek, gerekli düzenlemelerin yapılmasını istedi.
Klinik şefleri
Hastanenin Triaj bölümleri ile ilgili hassas davranılması gerektiğini belirten Akdağ, daha sonra hastanenin diğer bölümlerini gezdi. Ziyaret sırasında Bakan Akdağ, SEAH Klinik Şefleri ile ayak üstü görüşmede bulundu. Klinik şefleri, yatak konusunda endişeleri olduğunu ifade ederken, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin yapılacağı alandaki mevcut Yoğun Bakım Ünitesinin durması gerektiğini ifade ettiler. Bakan Akdağ, ise yeni yapılan hastanenin 550 yataklı bir kapasiteye sahip olduğunu belirterek, konunun bir daha görüşülerek değerlendirilmesinin yapılmasını istedi.
24 Aralık 2011 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI