16 Haziran 2019

Engelli babaya 'rapor' eziyeti


Devletten özürlü maaşı alan, iki çocuk babası bedensel genelli Ömer Cem Ok (52), 26 yıl önce verilen yüzde 40 oranındaki özürlü raporu, emeklilik başvurusunda yüzde 19'a düşürülünce emekli olamadı.

Yüzde 45 engelli
Adapazarı'nda yaşayan Ok'un sol bacağında çocuk felci nedeniyle kısalık ve zayıflık bulunuyor. İki koltuk değneğiyle yürüyebilen Ok, 1981 yılında İstanbul'da bir devlet hastanesinden yüzde 45 oranında özürlü raporu aldı. Bu raporla Ok'a özürlü maaşı bağlandı. Raporu aldıktan bir yıl sonra Adapazarı'na yerleşen Ok, iş bulmak için İş-Kur'a başvurdu. Yeni rapor istenmesi üzerine Sakarya Devlet Hastanesi'nde heyete giren Ok'a burada da yüzde 40 özürlü raporu verildi. İş başvuruları sonuçsuz kalan Ok, tekstil sektörüne atılarak kendi işini yapmaya başladı.
Son rapor şok etti
Sabri Ok'a 2000 yılında yüzde 40'lık raporun aynısını verildi. Sakatlar Derneği üyesi olan Ok'un yüzde 40 özürlü olduğu nüfus cüzdanına da işlendi. Evinin yanına kurduğu barakaya benzeyen küçük bir atölyede tekstil işi yaparak sigortasını ödeyen Ok, 2007 yılında özürlüler için gereken pirim günü dolduğu gerekçesiyle SGK'ya emeklilik başvurusu yaptı. Bunun için yeniden rapor alması istenen Ok, bu sefer Yenikent Devlet Hastanesi'nde heyet karşısına çıktı. Ok'un daha önce aldığı yüzde 40 özürlü raporlarının aksine bu kez yüzde 19 oranında özürlü raporu verildi. Özür oranı yıllar sonra düşürülen iki çocuk babası, hayalini kurduğu emekliliğinden olunca yıkıldı.
Emeklilik hakkım
Sakatlığında değişme olmamasına rağmen özürlülük oranının düşürüldüğünü söyleyen Ok, 'Nasıl oluyor da özür oranı yıllar sonra değişiyor? Anlamış değilim. Daha önce emekliliğim için 3 bin 666 günü doldurmam gerektiği söylendi. Alın terimle çalışıp kazandım. Yemedim içmedim sigortamı ödedim. Şimdi özür oranını düşürüyorlar. Ben hakkım olan emekliliğimi istiyorum' tepkisini dile getirdi.
Yardımları kesin
İki çocuğunu okuttuğunu, eşi ve annesine baktığını dile getiren Ok, 'Kıt kanat geçinmeye çalışıyoruz. Sosyal yardımlaşmadan kömür yardımı yapıyorlar. Emekli olayım bana yapılan tüm yardımları kessinler. Özürlü maaşı vermesinler. Kendi alın terimle hak ettiğim emekliliğimi versinler yeter' dedi.
Ehliyet alamıyor
Heyetin verdiği 'H sınıfı' ehliyet alamaz raporu nedeniyle özürlü ehliyeti de alamadığını kaydeden Ok, şunları söyledi; 'Daha önce ehliyet için heyete girmiştim. Özürlü ehliyeti alabilir raporu verilmişti. Sınava girdim. Ancak başarılı olamadığım için ehliyet alamadım. Son raporda 'H sınıfı' ehliyet alamaz deniyor. Normal ehliyet almak için başvuracağım. Bana 'bu halini görmüyor musun? İki değnekle gelmişsin, ehliyet alacam diyorsun' diyerek olmaz deniyor. Benim sağlam ya da sakat ehliyeti almaya hakkım yok mu?' İl Sağlık Müdürü Hasan Bektaş ise sorunun özürlülük oranının belirlendiği kriterlerin değişmesinden kaynaklandığını söyledi. Bektaş, kriterlerin değişmesinden dolayı yoğun itirazların yaşandığını kaydetti.
23 Ocak 2012 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI