16 Temmuz 2019

Öğretmen okulları 160. yılını kutladı


Öğretmen okulları 160. yılını kutladı

Arifiye Anadolu Öğretmen Lisesi tarafından düzenlenen Öğretmen Okullarının
160. Kuruluş Yıldönümü programı, dün İlahiyat Fakültesinde törenle kutlandı.

Program
Arifiye Anadolu Öğretmen Lisesi tarafından dün İlahiyat Fakültesi Hakkı Ekşi Konferans Salonu'nda Öğretmen Okullarının Açılışının 160. Yıl Dönümü kutlandı. Programa Milli Eğitim İl Müdürü Murat Yazıcı, Kesk Eğitim Sen Şube Başkanı İlker Yıldız, Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Yusuf İlker Şahin, Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri ve Arifiye Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri katıldı.
'Gayret ediyoruz'
Programın açılış konuşmasını yapan Arifiye Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Süleyman Kaya, yüksek karakterli nesiller yetiştirmek için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini belirterek, 'Pazar gününüzü bu programa ayırmanız ve buraya gelmeniz şevkimizi bir kat daha arttırmıştır'dedi. Eğitim hayatından birkaç anıyı katılımcılara aktararak konuşmasını sürdüren Milli Eğitim İl Müdürü Yazıcı, ayrıca şehit olan ve ebediyete intikal eden öğretmenleri rahmetle andıklarını da söyleyerek konuşmasını tamamladı.
Tarihsel süreç
Öğretmen Okulları'nın tarihi süreci hakkında bilgi veren Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özdemir, öğretmen okullarının 160 yıldır eğitim verdiğini hatırlatarak, 'Bu 160 yılın bir anlamı olmalı. Telaffuz edilen 160 yıl, Türkiye'nin eğitimindeki kalite artışını gösteriyor. Türkiye 160 yıldır eğitimde nerelere gelmiştir, bunu ifade ediyor'dedi.
Yeterli değil
1982 yılında öğretmen yetiştirme konusunun Milli Eğitim Bakanlığı'ndan üniversitelere devredildiğini ve 1982 yılından 1997 yılına kadar her üniversitenin öğretmen yetiştirme konusunda farklı farklı tavırlar sergilediğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özdemir, 1997 yılından sonra MEB ve YÖK bir araya gelerek öğretmen yetiştirme konusunu tekrar ele aldığını ve böylece yapılan değişikliklerle olumlu sonuçlar elde edildiğini söyledi. Özdemir sözlerine şöyle son verdi; 'Üniversitelerde öğretmen lisesi mezunu daha çok öğretmen adayı görmek istiyoruz. Bu sayı şimdilik memnun edici oranda değildir.
17 Mart 2008 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI