23 Ekim 2018

Köyden göç durdu


İl Özel İdaresi bütçesi ile Tarım-Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile ortaklaşa geliştirilen projeler sayesinde, köylerden kentlere olan göçlerin önüne geçildi.

Göçler durdu
İl Özel İdaresi tarafından kırsalda bulunan vatandaşların refah seviyelerinin ve geçim imkânlarının arttırılması yönünde alternatif projeler ile yatırımlarını yönlendirmesi son yıllarda ilin ilçeleri ve bağlı köylerinden il merkezine ve diğer büyük ilçelere yapılan konutsal göçleri durdurdu. Yapılan incelemeler sonucunda il genelinde alınan göç nüfusunun 2008–2009 yılları arası dönemde 25 bin 376 kişi olduğu bu rakamın 2009–2010 yılı arası dönemde 26 bin 248 kişiye ulaşmasının ilin dışarıdan aldığı göçle ilgili olduğu belirtiliyor. Bunun yanında net göç hızının ilk dönemde binde 4,32 ikinci dönemde de binde 1,86 olarak belirlendiği kaydedildi.
Projeler etkiledi
İl Özel İdaresi tarafından kırsal alana yönelik olarak yapılan çalışmalara ilişkin projelendirmelerde Vali Mustafa Büyük'ün hedeflediği 'Şehirde ne varsa köyde de o olacak' prensibinden hareketle yola çıkıldığı, son yıllarda artan gölet ve sulama şebekesi yapım çalışmalarının tarıma yönelik geçime sahip hane halklarının dış göçünün hızını azalttı.
İdarenin özellikle Köye Yönelik Hizmetler Daire Başkanlığı ve Teknik İşler Daire Başkanlığı tarafından yapılan yol, gölet, okul, sağlık ocağı, anaokulu, kanalizasyon ve yerleşik alan çalışmalarının köyde yaşam standardını yükseltti. Köylerde ve ilçe merkezlerinde yapılan öğretmen atamalarında da nitelikli personel dağılımına dikkat edilmesinin 'kırsalda kalite çizgisini kalınlaştırdığı' ve kırsalda yaşayan vatandaşların daha sağlam temeller üzerine yaşamlarını sürdürmelerinin sağlandığı ifade edildi.
Yeni hizmetler
Gıda-Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından İl Özel İdaresi Bütçesi'ne yönelik olarak ortaklaşa yapılan projelerde fındığa alternatif ürünlerin teşviki, sulama alanlarının ve su iletilen tarla miktarının arttırılması en önemli etkenlerin başında. 2011 yılında 300,65 km drenaj ve yüzey suyu tahliye kanallarının temizlenmesi, tarla yollarının açılması, Hendek Dikmen Köyü ve çevresi köylerde yaban çileğinin teşvik edilirken sulama kolaylıklarının da vatandaşlara sağlanması da yapılan çalışmalardan bazıları. Ovalarda yapılan tarım ve hayvancılığın yem, tohum dağıtımının düzenli hale getirilmesi, köy grup yollarına konulan trafik ikaz ve uyarı levhaları ile güvenli araç trafiğinin sağlanması göçün engellenmesinde ve azaltılmasında olumlu etkenler olarak ortaya çıkan diğer nedenler arasında yer alıyor.
22 Şubat 2012 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI