22 Eylül 2018

ELEKTRİĞE BÜYÜK ZAM


Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), 1 Nisan'dan (bugünden) geçerli olmak üzere elektrik fiyatlarına büyük zam yaptı. Konutlarda kullanılan elektrik yüzde 9.26, sanayi elektriği ise yüzde 8.71 oranında zamlandı.

Vergiler dahil
EPDK'dan yapılan açıklamada, Kurul'un dün yapılan toplantısında elektrik perakende satış fiyatlarını oluşturan maliyetlerdeki değişimler ile Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş.'nin (TETAŞ) tarife teklifi değerlendirilerek karara bağlandığı bildirildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 'Buna göre, 1 Nisan 2012 tarihinden geçerli olmak üzere, kilovatsaat bazında, vergi ve fonlar dâhil olmak üzere nihai elektrik fiyatları ağırlıklı ortalama yüzde 8.1 oranında artmıştır.
Mesken fiyatı
Aynı kapsamda, tek zamanlı perakende elektrik satış fiyatları, meskende yüzde 9,26 oranında bir değişimle 32 bin 515 kuruşa, orta gerilim seviyesinde dağıtıma gömülü sanayide yüzde 8,71 oranında değişimle 26 bin 672 kuruşa, dağıtıma gömülü ticarethanelerde yüzde 4,33 oranında bir değişimle 33 bin 253 kuruşa yükselmiştir. Tüm abone gruplarına yönelik yeni tarifeler bugün (dün) kurumumuzun internet sitesinde yayımlanmaktadır.'
İstikrarsızlık
1 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere elektrik fiyatlarına yapılan zammı değerlendiren Enerji Bakanı Taner Yıldız, şunları söyledi: 'Bölgedeki ve dünyadaki bir kısım istikrarsızlıkların yükünü çekiyoruz demiştim. O yüklerden bir tanesi de İran - İsrail gerginliğinin yol açtığı ham petrol fiyatındaki yükselmedir.
Olumsuz etki
Ham petrol fiyatlarının, döviz fiyatlarının artmış olması birçok onun türevlerinde de çok zorladı. Bölgedeki ve dünyadaki bir kısım istikrarsızlıkların yükünü çekiyoruz demiştim. O yüklerden bir tanesi de budur. Ham petrol fiyatlarından memnun olmadığımızı hem de bize bağlı olmayan döviz fiyatlarının yükseldiğini bu vesileyle söylüyorum. Bunların bizim enerji sektörüne yansımalarını hep olumsuz manada gördük.'
1 Nisan 2012 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI