21 Ekim 2018

İşadamları ülke ekonomisini konuştu


İşadamları ülke ekonomisini konuştu

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkan Yardımcısı Melihşah Utku, Türkiye'nin dolarla ithal edip, avro ile ihraç eden bir ülke olduğunu belirterek, ''Avro-Dolar paritesi bu şekilde devam ettiği sürece Türkiye rahat edecektir'' dedi.

Dinamikler
MÜSİAD Sakarya Şubesi'nde gerçekleştirilen ''Türkiye Ekonomisinde Son Durum'' konulu konferansta konuşan Utku, Türkiye'nin son yıllarda önemli mesafeler kat ettiğini belirtti. Türkiye'nin düşük enflasyonlu büyüme politikasına devam etmesi gerektiğini kaydeden Utku, şöyle konuştu: ''Bugünkü küresel dalgaya çok daha istikrarlı girdik. Yüzde 70 enflasyonla girmek ayrı bir şeydir, bunları halletmiş olarak girmeniz ayrı bir şeydir. Türkiye'nin en önemli dinamiklerinden birisi hala lehimize işliyor. Türkiye dolarla ithal edip, avro ile ihraç eden bir ülke. Avro-Dolar paritesi bu şekilde devam ettiği sürece Türkiye rahat edecektir. Doların düşüp avro'nun yükseldiği bir ortam varsa, bu her zaman Türkiye'nin işine gelir. Son yıllarda Türk lirası aşırı değerli olduğu halde bu parite bizi kurtardı. Bu dinamik bu şekilde sürdüğü sürece biz biraz daha rahat edeceğiz.''

Reformlar
Konferansa katılan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Öztürk, Türkiye'nin 2002 yılından itibaren önemli reformlara imza attığını kaydetti. Türkiye'nin dünya ile paralel hareket edebilen ülke hüviyetine kavuştuğunu belirten Öztürk, şunları söyledi:
''Türkiye dünya ile paralel hareket ediyor. Bu şekilde olmasaydı son 6 senedeki başarısını kesinlikle tutturamazdı. Türkiye'nin dünyaya paralel hareket edebilen ülke hüviyeti kazanması da yeni bir gelişmedir. Dünyada pek çok fırsatlar olurdu, ama Türkiye uyum sağlayamazdı. Türkiye dünyadaki süreçlerden etkilenen ama uyum sağlama kapasitesi de olan bir ülke. (Amerika hapşırsa Türkiye nezle olur) diyorduk. 1994 yılında böyle oldu. Para piyasaları hop oturup hop kalkıyor ama Türkiye direniyor. Türkiye siyasi kanaldaki gelişmeleri hariç tutarsak, ekonomik bağlamda direnç kapasitesi bir hayli yüksek.''
23 Mart 2008 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI