24 Eylül 2018

'Başbakan söz verdiyse bunun altında kalmaz'


Büyükşehir Belediye Başkanları İstişare Toplantıları Sakarya Buluşması ile ilgili bilgilendirme toplantısı Adapazarı Belediyesi Orhangazi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Büyükşehirler
Toplantıya AKP Yerel Yönetimler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu katıldı. Toplantıda AKP Milletvekilleri Hasan Ali Çelik, Şaban Dişli, Ayşenur İslam, Ali İhsan Yavuz, ilçe belediye başkanları da hazır bulundu.
Hoş geldiniz
Önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptıkları için mutlu olduklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, 'Bu toplantılar çok verimli geçiyor. Tüm konuklarımıza hoş geldin diyorum' dedi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de istişare toplantılarının amacı ile ilgili bir açıklama yaptı. Sakarya ile ilgili de bir değerlendirmede bulunan Özhaseki, 'Depremden sonraki Sakarya ile şimdi ki Sakarya arasında dağlar kadar fark var' diye konuştu. Özhaseki'nin ardından konuşan AKP Yerel Yönetimler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, belediye başkanlarına övgüler yağdırdı. Sakarya'da depremin izlerinin AKP'li belediye başkanlarının çalışmaları ile silindiğini ifade eden Tanrıverdi, 'Sakarya, depremden sonra yeniden ayağa kalkmış, ekonomisi ile tarımı ile ülkeye katma değer katmaya başlamıştır. AK Partili belediye başkanlarının hizmetleri ile depremin üzücü izleri silinmiştir. Son yıllarda ortaya koyula başarılı belediyecilik anlayışı ile Sakarya bölgede yeniden söz sahibi olmuştur' dedi.
İki önemli konu
Ülke genelinde 2950 belediyeden 1664'nün AKP'li olduğunu hatırlatan Tanrıverdi, ilimizde gerçekleştirilen istişare toplantısında iki önemli konu üzerinde durduklarını ifade etti. Tanrıverdi, 'Buradaki toplantımızda, Büyükşehir Belediyeleri Yasası ile Büyükşehir Belediyesi olacak olan 13 ili konuştuk. Bu konuda başkanlarımız görüşlerini ifade etti. Yeni Büyükşehir Belediyeler Yasası ile tüm Büyükşehirlerimizin sınırları Kocaeli ve İstanbul gibi olacak Büyükşehir olmaya aday 13 il ile birlikte toplam 29 belediyemiz bir araya gelerek bu konuda ki görüşlerini ilettiler. Bu çalışmanın sonunda İçişleri Bakanlığımız, bir tasarı olarak bunu Bakanlar Kurulu'na sunacak. Bu tasarının Haziran ayında TBMM'ye gelmesini bekliyoruz' biçiminde konuştu. Öte yandan Tanrıverdi, yeni kanunla Büyükşehir Belediyelerinin doğal afetlerde öncelikli ihtiyaçları karşılamada aktif bir görev üstleneceğini söyledi.
Basın mensupları
Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Tanrıverdi, bir basın mensubunun, 'Başbakan'ın Yenikent'in ilçe olması ile ilgili sözü vardı. Gündeminizde Yenikent'in ilçe olması konusu var mı?' şeklindeki sorusuna, 'Başbakan Yenikent'e geldiğinde ne söyledi bilmiyorum. Ancak Başbakan bir söz verdiyse bu sözü yerine getirir. Bizde çalışmalarımızı bu yönde yaparız.. Ancak verilmiş bir söz varsa Sayın Başbakan bunun altında kalmaz' biçiminde konuştu. Büyükşehir Belediyeleri arasında ki gelir dağılımı ile ilgili soruya da cevap veren Tanrıverdi, belediyelerin paylarının arttırılması ile ilgili çalışmanın Büyükşehir Yasasının ardından gerçekleştirileceğini söyledi.
Dernek yönetimi
Toplantının ardından Yenikent Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği yöneticileri Tanrıverdi ile kısa bir görüşme yaptı. Yenikent'in ilçe olması konusunda destek beklediklerini dile getiren yöneticilere Tanrıverdi, 'Önemli olan hizmet ve hizmet kalitesi. Levha mı istiyorsunuz, hizmet mi? Hizmet istiyorsanız Büyükşehir Belediyesi sınırları içine de dahil edilebilir' şeklinde cevap verdi.
13 Mayıs 2012 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI