21 Eylül 2018

'Kota teklifi'nde belirsizlik


AKP Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, şeker kotasının arttırılmasıyla ilgili yasa teklifini değerlendirdi. Üstün, 'Takvim veremem ama mecliste muhtemelen gündeme alınacak' dedi.

Basına kapalı
Şeker-İş Sendikası üyeleri ile bir araya gelen Üstün, toplantıya basına kapalı yaptı. Toplantı sonunda basın mensuplarına açıklama yapan Üstün, 'Şeker-İş sendikası üyelerine süreç ile ilgili bilgi verdik. Kanun teklifinin akıbetini sordular. Bizde kendilerine kanun teklifi ile ilgili süreci anlattık. Şu anda teklifin grupta beklediğini, bakanlıklardan görüş alındığını ancak henüz Meclis'in gündemine gelmediğini söyledik' dedi. Kanun teklifinin neden Meclis gündemine gelmediği ile ilgili de açıklama yapan Üstün, 'Meclis'in gündeminde tüm ülkeyi ilgilendiren genel konular var. 2/B, sendikalar yasası ve 4+4+4 gibi önemli konuların daha önce görüşülmesinin gerektiği düşünülmüş olabilir. Bizim kota artışı ile ilgili hazırladığımız teklifte, diğer illerin kotalarından kırpılarak bir havuz oluşturulması ve bunun Sakarya'ya aktarılması önerisi var. Bu, diğer şehirlerin milletvekillerini rahatsız edecek bir adım olarak algılanabilir' dedi.
Bölünme olmaz
Ülkenin tümünü yakından ilgilendiren diğer konuların görüşülmesinde sıkıntı yaşanmaması için böyle bir takvim izlenebildiğini de ifade eden Üstün, 'Bunlar sadece benim tahminlerim. Grupta bu kanun teklifi ile ilgili görüş ayrılıkları olabilir ama bölünme olmaz. Biz üzerimize düşen, kanun teklifini verme ve bakanlıklardan görüş alma aşamasını tamamladık. Meclis'in bir takvimi var. Bazı kanunlar çok geç de çıkabilir. 10 yıl çıkmayan kanunlar var' dedi. Kanun teklifinin gündeme alınacağına inandığını söyleyen Üstün, 'Takvim veremem ama muhtemelen gündeme alınacaktır. Ben bu kanaatteyim' şeklinde konuştu.
Pancar ekilmiyor
Kota sorunu ile ilgili genel bir değerlendirme yapan Üstün, 'Çiftçinin kota sorunu yok. Aksine, çiftçimiz pancarı yeterince ekmediği için tersten bir sorun ortaya çıktı. Fabrikanın kotası mahkeme kararı ile 22 Bin'den 66 Bin Ton'a çıkartılmıştı. 66 Bin Ton doldurulamadığı için önce 55 Bin'e sonra 45 Bin'e son olarak da 33 Bin Ton'a düşürüldü. Bu aşamada biz devreye girip hinterland sınırlamasını kaldırmasaydık kota 15-20 binlerde olacaktı. 33 Bin şeker kotasının 6 Bin tonunu ancak Sakarya çiftçisi kullanabildi. 27 Bin Ton, Eskişehir çiftçisi tarafından kullanıldı. Bu konularda şeffaf ve açık olmak lazım' diye konuştu. Fabrikanın işleyişine karışmalarının mümkün olmadığını söyleyen Üstün, 'Fabrikanın iç işleyişi ile ilgilenmeyiz. Nasıl TOYOTA fabrikasının iç işleyişi ile ilgilenmiyorsak. Ne yetkimiz ne sorumluluğumuz var' biçiminde konuştu.
20 Mayıs 2012 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI