17 Ekim 2018

Bosna Şehitler Anıtı dökülmeye başladı


15 yıl önce, Sırpların katlettiği Bosna'daki şehitler adına yaptırılan anıt harabeye döndü.

15 yıl önce yapıldı
Bosna'da 1992-1995 yılları arasında Sırpların Boşnak Müslümanlara karşı uyguladığı soykırımı unutmamak ve gelecek nesillere hatırlatmak amacıyla 1997 yılında Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği ve dönemin Adapazarı Belediyesi'nin katkılarıyla Sakarya'da 'Bosna Şehitler Anıtı' inşa edildi. Hemen önündeki caddenin de adı Bosna Caddesi olarak değiştirildi.

Anıt bakımsız kaldı
Marmara Depremi'nden sonra Bosna-Hersek'in merhum cumhurbaşkanı bilge kral Aliya İzzetbogoviç'in de 23 Eylül 1999'da ziyaret ettiği anıtın bakımsız hali yürek burkuyor. Anıtın iç kısmında adam boyunu geçen dikenler ve otlar göze çarpıyor. Ayrıca Aliya İzzetbegoviç'in ziyareti anısına yaptırılan sebilin de kurnası bozuk olması sebebiyle su akmıyor. Mermerleri kırılan, yazılarının bir kısmı silinen anıt kaderine terk edilmiş görüntüsü veriyor.

'Anıta kimse bakmıyor'
Her gün işine gitmek için yaya olarak anıtın önünden geçen Adem Birgül'de anıtın bakımsız haline üzüldüğünü belirterek 'Anıta kimse bakmıyor. Anıtın içinde bulunan sebilinin kurnası yıllardır bozuk durumda. Çeşmeye gelen insanlar su içemeden geri dönüyor.' diyerek tepki gösteriyor. Bu arada Büyükşehir Belediyesi kavşak ortasında kalan anıtı taşımayı planlıyor. Belediye depremden sonra yapılan kalıcı konutları Adapazarı'na bağlayan Prof. Dr. Sabahattin Zaim Bulvarı üzerinde yeni bir anıt projesi hazırladı.
2 Haziran 2012 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI