16 Temmuz 2019

'Nefes alınmıyor Zeki Başkan'ım'


Sakarya'nın en sorunlu ve durağında uzun kuyruklar oluşan tek yeri olan Dorukkent hattından gelen şikâyetler bitmek bilmiyor.

Sakarya'nın en sorunlu ve durağında uzun kuyruklar oluşan tek yeri olan Dorukkent hattından gelen şikâyetler bitmek bilmiyor.
Yaklaşık 40 dakika süren ve hıncahınç dolu olan özel halk otobüslerinde çetin bir yolculuk yapan vatandaşlar, klimaların çalıştırılmaması nedeniyle nefes almakta zorlanıyor.
Güzergâhın uzunluğu ve otobüslerin doluluğu nedeniyle yıllardır çile çeken vatandaşların feryadına ise Büyükşehir Belediyesi yetkilileri kulaklarını tıkıyor.
Gün, hafta ve aylarca değil yıllardır aynı problemi yaşadıklarını söyleyen vatandaşlar, 'Yeni yerleşim bölgesinde belediye otobüsü olmayan tek hat bizimkisi. Karaman, Camili ve Korucuk'a verilen otobüsler bizden neden esirgeniyor? İdealkent ve Baytur'u Adapazarı Belediyesi, Dorukkent'i ise Büyükşehir Belediyesi yaptırdı. Kendi inşa ettiği bölgelerden neden otobüsü esirgiyorlar? Zeki Toçoğlu ya bize yardım etsin ya da belediye sponsor olsun herkese oksijen maskesi ile ya sabır çekmek için tespih dağıtsınlar!' diyerek tepkilerini dile getiriyor.
İdealkent, Vakıfkent, Memur Sen, Baytur ve Dorukkent'in yer aldığı hatta toplam 5 bin kişi yaşıyor.
20 dakikada bir kalkan araçların durağa yanaşmasıyla dolması bir oluyor.
Hal böyle olunca 40 dakikalık yolu ayakta gitmek istemeyen vatandaşlar 20 dakika bir sonraki aracın gelmesini, 20 dakika da gelen aracın kalkmasını beklerken, yolun da 40 dakika sürdüğü göz önünde bulundurulduğunda çarşıdan Dorukkent'e 1,5 saatte ulaşabiliyor.
Otobüsler sabahın belli saatlerinde Evrenköy'e, akşamın belli saatlerinde de Korucuk'a girerek yolu daha da uzatıyor.
Ankara'ya 3, İstanbul'a 1.5 saatte varılırken, Dorukkent'e ulaşmak ise 45 dakika ile 1 saat arasında değişiyor.
Vatandaşlar yaşanan sorunla ilgili bazı çözüm önerilerinde de bulunuyor.
Gazetemize mail gönderen ve faks çeken bazı vatandaşların çözüm önerileri ise şöyle:
1- İdealkent-Vakıfkent ve Baytur-Dorukkent olmak üzere hat ikiye bölünsün. Ortada kalan Memur Sen yolcuları her iki hattı da tercih edebilsin. Her iki hat da hastaneye girsin ancak Evrenköy'e kesinlikle uğramasın. Evrenköy herhalukarda ayrı bir hat olsun.
2- Mevcut sistemle devam edilsin ancak otobüs sayısı çoğaltılsın. Yeni hat ihalesi sonrası yapılacak ilavelerle 20 dakika yerine 10 dakikada bir araç kaldırılsın. Böylelikle dolu arabaya binmek istemeyen yolcular makul bir süre diğer aracı beklesin.
3- Çarşıdan direkt olarak Dorukkent'e gidecek ve karşılıklı yarım saatte bir çalışacak belediye otobüsleri konulsun. Rekabet ortamı yaratılarak hattaki tekel anlayışı kırılsın, keyfi uygulamaların önüne geçilsin.
4- Güzergâhla ilgili düzenleme yapılsın. Araçlar Kirtetepe Caddesi ve Şeker Mahallesi'ni dolaşmadan stadyum güzergâhından Sabahattin Zaim Bulvarı'na ulaşsın. Hastaneye sadece Korucuk ve Evrenköy arabaları uğrasın. Baytur'da olduğu gibi İdealkent yolcuları da yukarıda indirilsin, vatandaş her durakta dolap beygiri gibi dolaştırılmasın.
Hamile, yaşlı ve hasta insanların da kullandığı ve günün her saatinde hıncahınç dolu olan otobüslerle ilgili Ulaşım Daire Başkanlığı'nın çalışma yapmaması halinde bölge halkının eylem yaparak Büyükşehir yönetimini protesto edecekleri ileri sürülüyor.
11 Haziran 2012 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI