18 Ağustos 2018

Fındıkta tehlike çanı


'Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) devreye girmeyecekse fındıkta alan bazlı desteğin devamını bekliyoruz' dedi.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar yaptığı açıklamada, dünya fındık üretiminin yüzde 75'ini karşılayan Türkiye'nin, 2011-2012 sezonunda yaklaşık 197 bin ton iç fındık ihraç ettiğini ve 1,6 milyar dolar gelir sağladığını bildirdi. Fındığın Türkiye'nin en önemli ihracat kalemlerinden biri olduğunu, bu ihracatın devamı açısından üreticinin gelir istikrarının sağlanması gerektiğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti:
Lokomotif ürün
'Fındık, Karadeniz Bölgesi'nde yaklaşık 2 milyon üretici nüfusunun geçim kaynağı. Gıda sanayisinde ve ticarette yarattığı katma değer ve istihdamı da göz önüne aldığımızda Karadeniz Bölgesi'nin sosyo-ekonomik yapısının temel taşı, lokomotifi durumunda. Diğer taraftan bölgenin yapısı itibarıyla tarıma elverişsiz eğimli arazilere sahip zor coğrafyada fındık üretimi yapılması, erozyonu, olabilecek heyelanları önlüyor. Bu durum topraklarımızın korunmasında da büyük rol oynuyor.'
Alan bazlı destek
Doğu Karadeniz'de Trabzon, Giresun ve Ordu illerinde kaliteli üretimin yapıldığı fındık bahçelerinin genelde yaşlı ve ocakların sık olmalarının verimi düşürmesi, maliyetlerin artması nedeniyle 2009 yılında fındık stratejisinin uygulamaya konulduğunu hatırlatan Bayraktar, şöyle devam etti: 'Üretim maliyetlerini düşürmek amacıyla 2009 yılının Haziran ayında açıklanan fındık stratejisi kapsamında, fındığın taban arazilerden sökülmesi, daha ziyade yamaç arazilerde üretimin desteklenmesi amacıyla fındık üreticilerine dekara 150 lira destek, prim olarak ödenmeye başlandı. Üretim maliyetlerini aşağıya çeken ve 3 yıldır uygulanan alan bazlı destek, 2011'de sona erdi.'
Desteğe ihtiyaç var
Alan bazlı desteğin, fındığın hak ettiği değeri bulabilmesi, dünya piyasalarındaki yerini koruyabilmesi ve dış dünyada kaliteli Türk fındığı imajının zedelenmemesi açısından büyük önem arz ettiğine dikkati çeken Bayraktar, 'Fındıkta fiyat düştü. Tehlike çanları çalıyor. Üreticinin desteğe ihtiyacı var' şeklinde konuştu. TMO devreye girmeyecekse fındıkta alan bazlı desteğin devam etmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, '150 lira olan alan bazlı destek düşürülmeden devam etmeli. Çünkü üretici örgütü olan FİSKOBİRLİK'in, mali yapısı nedeniyle piyasada yer alması mümkün görülmüyor. Diğer taraftan üreticinin malını saklayabileceği lisanslı depoların yeterli ve yaygın olmaması, fındık üreticisini az sayıdaki tüccarın insafına bırakacaktır' dedi.
10 Temmuz 2012 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI