19 Ağustos 2018

'ŞEHRİN 10 YILI HEBA OLDU'


17 Ağustos depreminin yıldönümüne sayılı günler kala MHP Milletvekili Münir Kutluata, şehrin yeni bir depreme 13 yıl daha yaklaştığını ifade ederek, 'Bu şehri ve ülkeyi yönetenlerin, deprem bilinçleri yerine oturmadı' dedi.

1999 depremi
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Prof.Dr.Münir Kutluata, yazılı bir açıklamada bulundu. 17 Ağustos'a sayılı günler kala yapılan bu açıklamada Kutluata, 1999 yılında meydana gelen depremde binlerce vatandaşın hayatını kaybettiğini söyledi. Kutluata, depremde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dilerken, bir daha böyle bir depremde kayıp ve yaralıların olmamasını niyaz etti.
Yanlış şehirleşme
'Deprem öldürmez bina öldürür', 'Depremle yaşamayı öğrenmek' gibi kavramların 17 Ağustos depreminden sonra geliştiğini söyleyen Kutluata ' Sağlam zeminin ve yerleşim yerlerinin sağlam zeminde olup olmadığının deprem riski bakımından önemi anlaşıldı. Bütün bunlar depremin şiddeti kadar insanların bilinçli olmasının önemine işaret ediyordu. İlkokul çocuklarında bile bu bilinç gelişirken hem Türkiye genelinde hem de Sakarya'da yöneticilerin deprem riskinin şuurunda olduklarını gösteren gelişmeler yaşanmadı. 2002-2012 yılları arasında yanlış şehirleşme devam etti' dedi.
İktidara eleştiri
Yeni bina teknolojileri avuntusu ile kalın beton dökülerek sözde önlem alındığını söyleyen Kutluata, 'Deprem aralıklarının 20 – 30 yıl arası olduğu düşünülürse 1999'dan bu yana şehrimiz yeni bir depreme 13 yıl daha yaklaştı. Ama bugün gelinen nokta'da afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanunun yürürlüğe girmesi ile iktidar ancak 10'ncu yılında deprem konusunu ele alabildi. Geliştirilmiş bir vizyonu olmayan şehir için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ne yapacağını sabırsızlıkla bekliyoruz' dedi.
10 yıl eleştirisi
Mhp Milletvekili Münir Kutluata, ilimizin birinci derece deprem bölgesi olduğunu hatırlatarak, 'Geçmişimizden ders çıkarmasını öğrenmek yerine şehir bu 10 yılı heba edip sadece bin 300 orta hasarlı binayı tartışarak geçirdi. Acılarımızı hatırlayarak, o günleri unutmayarak güvenilir bir şehir inşa etmemiz gerekiyor. Depreme karşı şehrimizi hazır hale getirmeliyiz. Ama bugün şehrimiz sadece güvensiz binaları ile değil, afet koordinasyonu, plan ve stratejisi ile depreme karşı duyarsız. Bütün hazırlıklarımız ile 'Büyükşehir' tavrı sergilemesini sağlamak zorundayız' dedi.
İlginç sorular
'17 Ağustos depreminde yıkılan şehrimizi çok kısa sürede enkaz altından çıkaran, 3 günde çadırlara, 75 günde geçici konutlara, 8 ayda da sabit konutlara yerleştiren MHP'nin bunu sormaya hakkı olduğunu düşünüyoruz' diyen Kutluata şunları sordu; '2002'den bu yana şehrin ne kadarı sağlam zemin üzerinde gelişti? Eski binaların ne kadarı, kaç şiddetinde bir depreme dayanabilir. Bir çalışma var mı? Şehrin altyapı ve inşaat yatırımları hangi kriterlere göre yapıldı? Büyükşehir Belediyelerinin sağlam zeminli alana (Yenikent bölgesi) taşınmayarak Sakarya'nın deprem riskini arttırmada rol oynadığı neden göz ardı edildi?
13 Ağustos 2012 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI