22 Ocak 2019

Şehrin köşesine sıkışmış tarihe sahip çıkan yok!


İlimizin ilk ve tek müzesi olan Sakarya Müzesi sıkışıp kaldığı alanda müzecilik faaliyetlerine cevap veremiyor. Yeterli ilgini olmadığı müze eğitim döneminde ilkokulları ağırlarken birçok vatandaş ise müzenin varlığından bile haberdar değil.

Yer sorunu büyük
Milli Egemenlik Caddesi üzerinde Demiryolu Lojmanları'nın yanında bulunan ilimizin ilk ve tek müzesi Sakarya Müzesi AKP Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam'ın girişimleri sonucu çıkarılan ödenekle geçtiğimiz günlerde onarım ve tadilata tamamlandı. Müze dışındaki bahçede tarih öncesi çağlar ve Bizans dönemine ait arkeolojik eserler, birçok heykel ve mezar taşı da mevcut. Gezilip görülmesi incelenmesi gereken değerlerimiz burada yatıyor. İçerdeki sergi salonu ise yalnızca 85 metrekare büyüklüğünde. Bu kadar küçük bir alanda farklı kategorilere ait olmasına rağmen adeta birbirinin içine sıkıştırılmış tarihi eserler var. Müze dendiği zaman akla gelen büyük görkemli bina tanımına pek uymayan bu bina aslında bir müze için yetersiz kalıyor. Bina ne ek binayla genişletilebiliyor ne de üzerinde değişiklikler yapılabiliyor. Fiziki alan sorunu nedeniyle birçok tarihi eser sergilenemeyerek depoda muhafaza ediliyor.
Müze bilinci yok
Alan sıkıtının dışında Sakarya'da müze bilgisinin olmayışı da müze eserlerinin 2 dakikada şöyle bir göz gezdirilip geçilmesine neden oluyor. Müzenin yalnızca tarihi eserleri sergileme değil bir eğitim öğretim işlevinin olduğu halk tarafından tam benimsenmiş değil. Ancak bu eğitim öğretim faaliyetini gerçekleştirecek ne yeterli materyal var ne de alan. Üniversite öğretim görevlilerinin birçoğunun bile buranın varlığından haberdar olmadığı ifade edilirken, köşeye sıkıştırılmış ilk ve tek müzemiz ilgisizlik nedeni ile amacına uygun hizmet veremiyor.
Yeni müze beklentisi
Habercilerin sık sık gazete sütunlarına taşıdığı müzeni mevcut alanı büyütme imkanı yok. Müze faaliyetleriyle ilgili ortak görüş ise ilimize yeni büyük bir kent müzesi yapılması yönünde. Sakarya'nın ilk ve tek müzesi bugünkü gibi hizmetine devam ederken ilimde yeni yapılacak bir müze beklentileri karşılaya bilecek. Sakarya'da müze bilincinin oluşması ve turizm açısından da önemli mekanların yaratılması açışından Sakarya'ya yakışan yeni bir müzenin yapılması bekleniyor. Çiğdem ÖZHAN / Sinem KAPLAN
26 Ağustos 2012 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI