20 Nisan 2019

'Kentsel dönüşüme ihtiyacımız var'


Türkiye genelinde başlayan riskli binalar ve güvensiz yapılarla ilgili Sakarya'da süren çalışmalarla ilgili Müteahhitler Birliği Başkanı Kadir Savaş, Derneği adına bir açıklamada bulundu.

Yakın takip
İlimizde orta hasarlı binaların yıkımı ve güvensiz yapılarla ilgili süren denetimlerin bir an önce sonuçlanıp çalışmalara başlanması gerektiğini ifade eden Müteahhitler Birliği Başkanı Kadir Savaş, 'Gündemi yakından takip etmekteyiz. Çünkü güvensiz yapılar halkın can sağlığını tehdit etmektedir. Dernek olarak güvensiz yapılar ve sektörle ilgili çeşitli denetimler yapmaktayız. Şehrin modern ve güvenilir şekilde yeniden inşa edilmesini sürekli savunuyoruz. Türkiye genelinde yapılan orta hasarlı binalara yönelik çalışmaların bir an önce faaliyete girmesi gerekmektedir. Çünkü deprem ve diğer afetlerin yeri ve zamanını kestirmek mümkün değildir. Halkın can sağlığından devlet kadar bizlerde sorumluyuz. Orta hasarlı yapıların yıkımı, hafif hasar ve riskli binaların yanı sıra, deprem görmüş ve yıpranmış binalarında gözden geçirilmesi gerekmektedir' dedi.

Kentsel dönüşüm
Şehrin en yakın sürede kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu belirten Savaş şöyle devam etti, ' Her gün gelişen ve göç alan şehrimizin daha da ileriye gitmesi, sosyal donatıların çoğalması ve nüfus artışına göre şehrin yataya doğru büyümesi de çevreye ve ekonomiye de zarar getirebilir. Yeni yerleşim bölgelerinde yapılacak binaların dışında kentsel dönüşümle atıl durumda bulunan güvensiz bölgeler geri kazanılabilir. Yapıların yükseklikleri de yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Komşu illerimiz ve diğer deprem bölgelerinde uygulamaları da yakından takip etmekteyiz. Gelişen teknoloji inşaat sektöründe daha da ileriye gitmektedir. Biz dernek olarak hem teknolojiyi yakından takip ederek, ekonomik ve güvenilir binaların yapımına önem vermekteyiz. Biz şehrimiz için her zaman hizmete hazırız. Binaların yıkımı ve yeniden inşa edilmesi, kentsel dönüşüm gibi bizleri ilgilendiren konularla ilgili görüşlerimizin alınması da önemsemekteyiz' dedi.

Can güvenliği
Büyükşehir Belediye tarafından yıkılacak hasarlı binaların sahiplerinin mağdur edilmeyeceğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun arkasında olduklarını bildiren Savaş, 'Kentsel dönüşüm ve buna benzer yaptırımlarda önce halkın can güvenliği, sonra mağduriyetleri ön plana alınmalı. Büyükşehir Belediyesi de önce halkın mağdur olmaması için çeşitli açıklamalarda bulundu. Hasarlı bina sahipleri yeni yerleşim bölgelerinde TOKİ tarafından yapılan konutlardan hak sahibi olacak. Böylelikle halkın hem can sağlığı korunmuş hem de sosyal hakları korunmuş olacak. Kentsel dönüşümde buna benzer bir şekilde ivedilikle yapılmalı' diye konuştu. Savaş konuşmasının sonunda, son günlerde yaşanan terör olayları ile ilgili değerlendirmede bulanark, bu saldırı gerçekleştirenler sert bir dille kınadı.
18 Eylül 2012 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI