KESK, 'Savaşa Hayır' dedi7 Ekim 2012, Pazar

Kaosun içine
KESK Sakarya Dönem Sözcüsü Ersel Dede'nin okuduğu basın açıklamasında, Türkiye'nin savaşa çekilmek istendiği vurgulandı. Dede, 'AKP, ülkemizi emperyalist, işbirlikçi politikalarla sonucu savaş olan kaosun içine sürüklemektedir. Suriye'ye yönelik emperyalist müdahale süreci, AKP'nin aktif dış politika adı altında sürdürdüğü aktif taşeronluk ile Türkiye'den sürdürülmektedir' şeklinde konuştu.
Demokrasi nutku
'Emperyalizmin Ortadoğu'daki saldırgan politikalarının taşeronluğunu üstlenen AKP hükümeti Türkiye'yi her geçen gün kanlı bir savaşın içine itiyor' biçiminde konuşan Dede, 'Suriye'de iç savaşın derinleştirilmesi doğrultusunda askeri bir müdahalenin gerçekleştirilmesi için savaş çığırtkanlığı yapan ve 'sınırları açan' AKP hükümetinin saldırgan politikalarının ceremesini daha şimdiden çekmeye başladık. Suriye'nin kaderinin Suriye halklarının elinden alınmaya çalışıldığı bu süreçte AKP ise, emperyalist müdahalenin taşeronluğuna soyunup Suriye için demokrasi nutukları çekmeye devam etmektedir' dedi.
Tezkere tepkisi
Meclis'ten çıkan tezkereyi de gündeme getiren Dede, 'Suriye'den ateşlendiği söylenen havan toplarının Akçakale'ye düşmesi sonucunda üçü çocuk ikisi kadın 5 yurttaşımız yaşamını kaybetti. Bunu bir 'fırsata' çevirmeye çalışanlar Meclis'te kapalı oturum düzenleyerek Suriye'ye asker gönderme yetkisi veren tezkereyi AKP ve MHP oylarıyla alelacele çıkarttılar' ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 985 defa okundu.