20 Nisan 2019

'Taş ocağı istemiyoruz!'


İl Genel Meclisi üyeleri Sapanca Yanık'ta yapılması planlanan taş ocağına tepki göstererek, Maden İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderilmek üzere bir rapor yayınladı

Köylere vefa borcu
İl Genel Meclisi Kasım ayı ikinci toplantısı dün Oktay Yıldırım başkanlığında yapıldı. Toplantıda tek önergeyi AKP'li Karasu Meclis Üyesi Nuri Haşmenoğlu verdi. Haşmenoğlu, görev alanları içerisinde köylerde kilitli parke ve sosyal yaşantıya ivme kazandıracak çalışmalara ağırlık verilmesini istedi. Haşmenoğlu, 'Büyükşehir Kanunu yasalaştıktan sonra görev alanımızdaki köyler ilçe belediyelerine bağlanacak. Hal böyle olunca bu köylere hizmet gitmesi gecikebilecek. Biz köylere vefa borcumuzu ödeyelim ve köylerin ne ihtiyacı varsa önümüzdeki dönem de giderelim' dedi. Önerge Plan ve Bütçe Komisyonu'na havale edildi.
Bölgede inceleme
Toplantıda ayrıca İmar ve Bayındırlık ile Çevre ve Sağlık komisyonlarının Sapanca Yanık'ta kurulması planlanan taş ocağıyla ilgili hazırladıkları rapor okundu. AKP Grup Başkanvekili Ali Kaba'nın okuduğu raporda, özetle şu ifadelere yer verildi: 'Yüksek hızlı tren projesi kapsamında Sapanca Yanık Köyü'nde Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen izin kapsamında 5 yıl süre ile TCDD'ye taş ocağı ruhsatı verilmiştir. Meclis üyelerimiz bölgeye giderek inceleme yapmıştır. Ocak alanlarının birinin yerleşim yerinin içinde, diğer ikisinin ise yerleşim alanına 150 metre mesafede bulunduğu tespit edilmiştir. Bölge halkı bu ocakların çalışmasına şiddetle karşı çıkmaktadır. Taş ocakları Sapanca Gölü'nü besleyen dere yatağındadır. Kaynarca ve Sapanca'nın turizm alanındaki marka değerine olumsuz etki edecek, ilçenin siluetini de bozacaktır. Bu gibi nedenlerle meclisimiz halkımızın endişelerine katılmaktadır. Özetle taş ocaklarının daha uygun yerlerde kurulması gerektiği kanaatine varılmıştır.'
Rapor gönderilecek
İl Genel Meclisi Başkanı Oktay Yıldırım, meclisin tüm üyelerinin Yanık'ta taş ocağı kurulmasına karşı olduğunu söyledi. Yıldırım, 'Ancak bilindiği gibi konu bizim yetki alanımız dışında. Ancak baskı unsuru oluşturması adına hazırlanan bu raporu Maden İşleri Genel Müdürlüğü'ne göndereceğiz' dedi. Meclis toplantılarına pazartesi günü devam edilecek.
3 Kasım 2012 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI