20 Ağustos 2018

Yağışlar Sapanca Gölü'nü kurtardı


İlimizin içme suyu ihtiyacını karşılayan ve kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Sapanca Gölü'nün imdadına yağışlar yetişti.

Su seviyesi arttı
Yuvacık Barajı'nda yeterli su bulunmaması sebebiyle Kocaeli'nin de su çektiği Sapanca Gölü'ndeki su seviyesi giderek düşmüştü. Sanayi tesisleri ve su fabrikalarının da denetimsiz su kullandığı göldeki su seviyesi 31 metreye kadar düşerek, kritik eşik olan 30 metreye yaklaşmıştı. Son günlerde yağan yağmurla birlikte göl seviyesi yükselmeye başladı. Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi'nden (SASKİ) edinilen bilgiye göre, yağışlarla birlikte göldeki su seviyesi yarım metre yükseldi. Yağışların sürmesi halinde göldeki su seviyesinin şimdilik risk oluşturmayacağı belirtildi.
'Rapor dikkate alınmalı'
Bu arada Sapanca Gölü'nü besleyen derelere çok yakın olan Yanık köyündeki taş ocağının yeniden açılmasıyla ilgili tartışmalar sürüyor. Köy Muhtarı Sibel Baykal, 35 yıl önce kapatılan taş ocağının yeniden açılmasının Sapanca Gölü'ne zarar vereceğinin bilimsel olarak kanıtlandığını, bu sebeple ocağın yeniden açılmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Baykal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi için Devlet Demiryolları'na (TCDD) Sapanca'nın Yanık köyünde gölü besleyen derelerin bulunduğu alanda taş ocağı işletme izni vermesine karşı çıktıklarını hatırlattı.
'Taş ocağı açılmamalı'
'Haklı olduğumuzu bilimsel olarak da kanıtlamak istedik. Bu sebeple İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesi İçsular Biyolojisi Anabilim Dalı Başkanlığı'ndan taş ocağının işletilmesi halinde göle zarar verip vermeyeceğinin araştırılmasını talep ettik. Üniversite hazırladığı raporla, endişelerimizin boşa olmadığını gördük. Raporda dere yatağına dökülecek malzemelerin balıkların üreme ve beslenme alanlarında tahribata yol açabileceği ve gölün su kalitesini düşüreceği ortaya çıktı. Dolayısıyla bu rapor dikkate alınarak taç ocağının artık açılmaması gerekir. Zaten bu ocak 35 sene önce de gölü kirletiyor gerekçesiyle kapatılmıştı.' diye konuştu. CİHAN
11 Kasım 2012 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI