15 Ağustos 2018

KORKUNÇ RAPOR


İÜ Su Ürünleri Fakültesi'nin hazırladığı raporda taşocağının Sapanca Gölü'ndeki canlı yaşama büyük tehlike vereceği ve ocağın ilgili mevzuata aykırı olduğu belirtildi.

CANLILARA ZARAR
Yanık Muhtarlığı'nın talebi üzerine İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesi İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren inşaatının Kocaeli-Sakarya bölümünde kullanılmak üzere açılması planlanan Yanık Köyü'ndeki taş ocağı hakkında bir rapor hazırlardı. Raporda, taşocağının, 650 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü'ne ve gölde yaşayan canlılara zarar vereceği savunuldu.
GÖLE ULAŞACAK
Raporda, 'Yanıkköyü'deki taşocağının faaliyetleri sonucu toplam katı madde miktarı artacağından, bu anlamda suyun kalitesi düşecektir. Çalışması durdurulmuş olan taşocağından çıkarılan malzemelerin yağışlı dönemlerde dere yatağına oradan da göle ulaşacaktır. Bu durum içme suyu havzası olan Sapanca Gölü'nün ve Yanık Dere'sinin su kalitesi değerini olumsuz yönde etkileyecektir' denildi.
KORUMA BANDINDA
Raporda ayrıca, Yanık'taki dere yatağındaki taşocağının SASKİ İçmesuyu Havzaları Koruma Yönetmeliği'nin 0-100 metre mesafe mutlak koruma alanlarında yer aldığı, yönetmeliğin 5. Maddesinde yer alan 'İçme ve kullanma suyu kaynakları içinde ve havzasında suların kirlenmesine ve miktarının azalmasına sebep olacak faaliyetler yapılamaz' hükümlerine ters düştüğü ve o göldeki su kalitesini olumsuz etkileyeceği vurgulandı.
6 Aralık 2012 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI