21 Eylül 2018

8 ADET GÜME YAKILARAK İMHA EDİLDİ


Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1.Bölge Müdürlüğü Sakarya Şube Müdürlüğü Av Koruma ve Kontrol Ekipleri tarafından il genelinde yapılan denetimlerde Aralık ayı içerisinde 8 adet güme yakılarak imha edildi.

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'nun 6. maddesi 3. fıkrasında; 'Özellikle Merkez Av komisyonunca belirlenenlerin dışında gümeler kurulamaz ve bu gümelerde avlanılamaz' hükmü olduğunu kaydeden Sakarya Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Osman Demirel, '2012-2013 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu kararının 10. maddesi e fıkrasında da; 'Sulak alanlarda saz, kamış, diken, ot, çuval ve benzeri şeylerle yapılmış veya toprakta çukur açılarak hazırlanmış üstü açık basit gümeler hariç özel mülkiyetteki araziler de dahil her türlü üstü kapalı korunaklı gümeler yapılamaz veya kurulamaz ve buralarda avlanılamaz' hükmü bulunmaktadır. Müdürlüğümüz ekiplerince yapılan denetimlerde tespit edilen gümeler imha edilmektedir. Avcılarımızın, avcılık etiğiyle bağdaşmayan ve ava tuzak kurulması esasına dayanan güme avcılığı hususunda gerekli hassasiyeti göstererek gerek kendilerinin zor durumda kalmamaları gerekse mevzuata uygun avlanma metotlarına yönelerek daha insancıl ve gerçek avcı gibi davranmaları beklenmektedir. Unutulmamalıdır ki avcılar doğal hayatı korumaları beklenen kitlenin en başta gelen bireyleri olmak durumundadır' dedi.
Demirel, Aralık ayı içinde tespit edilen 8 adet gümenin de yakılarak imha edildiğini kaydetti.
Demirel, Müdürlüğe bağlı ekiplerde gece ve gündüz il genelinde yapılan kaçak avcı koruma kontrol çalışmalarında ise toplam 7 adet kaçak avcının tespit edildiğini kaydetti. Demirel, bu avcılara avcılık belgeleri olmadan, başkalarına ait tüfekle avlanmadan ve tavşan avının yasak olmasına rağmen tavşan fişeğiyle ve tavşan köpekleri ile avcılık yapma suçlarından idare para cezaları uygulandığını kaydetti.
Ayrıca Hendek-Akyazı-Söğütlü-Arifiye-Karasu bölgelerinde de gece kaçak avcı denetimlerinin gerçekleştirildiğini aktaran Demirel, denetimlerde gece avcısına rastlanmadığı ancak bölgelerde bıldırcın avı için kurulan teyplerin seslerinin takip edilerek kurulan yerlere ulaşıldığını ve 9 adet bıldırcın avı için kurulan teyplere el konularak Müdürlük ekiplerince kırılmak suretiyle imha edildiğini anlattı.
13 Aralık 2012 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI