21 Eylül 2018

'Yasada eksikler var'


İMO'nun davetlisi olarak ilimize gelen ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal İşleyici, Kentsel Dönüşüm Yasası'nda eksikler olduğunu söyledi

İnşat Mühendisleri Odası (İMO) Sakarya Şubesi, 58'inci kuruluş yıldönümü nedeniyle Tunatan Tesisleri'nde bir tören düzenledi. Törende meslekte 25 ve 40'ıncı yılını dolduranlara plaket ve onur belgesi de verildi. Kuruluş yıldönümü ve plaket törenine Vali Mustafa Büyük, MHP Milletvekili Prof. Dr. Münir Kutluata, SAÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr.Kemalettin Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Zafer Poyraz, Mimarlar Odası Başkanı Sami Kafadar, Makina Mühendisleri Odası Başkanı Vedat Dedeoğlu ve İMO Sakarya Şubesi üyeleri katıldı. Geceye katılan ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal İşleyici de Kentsel Dönüşüm ve İmar Uygulamaları konulu bir konferans verdi.
Kazanımlar
Programın açılış konuşmasını yapan İMO Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar, 'Odamız öncülüğünde önemli bilimsel çalışmalar yapılmış, mesleki kazanımlar elde edilmiş, meslektaşlarımızın hak ve çıkarlarını korumada önemli mesafeler alınmıştır. Ülkemiz gündeminde bulunan Yapı Denetimi-Teknik Müşavirlik, 6235 ve 3194 sayılı imar kanunundaki değişiklikleri kapsayan Torba Yasa yürürlüğe girdiğinde birçok meslektaşımız etkisiz ve yetkisiz kalacaktır' şeklinde konuştu.
Çalışmalar sürecek
'İlimizde meslek alanımızla ilgili konularda şehrin sakini gibi değil, sahibi gibi hareket ettik' diye konuşan Gürpınar, 'Doğru bildiklerimizi dile getirerek bu konularda sempozyum, panel, konferans ve çalıştay gibi bilimsel etkinliklerin yapılmasına öncülük edip elimizden gelen desteği vermeye çalıştık. Birlik beraberlik ve dayanışmamız devam ettiği müddetçe bu çalışmalarımız artan bir ivme ile sürecektir ' dedi. Gürpınar'ın ardından MHP Milletvekili Prof. Dr. Münir Kutluata söz aldı. İMO'dan övgüyle bahsetti. Vali Mustafa Büyük ise, 'İnşaat Mühendisleri Odası, Sakarya için çok önemli bir meslek grubudur. İnşaat mühendisleri, ilimizde çok önemli işler yaptı. Ben onlardan, dua edilecek ve teşekkür edilecek işler de yapmalarını bekliyorum' ifadelerini kullandı.
Kentsel dönüşüm
ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal İşleyici ise Kentsel Dönüşüm ve İmar Uygulamaları konulu konferansında önemli bilgiler verdi. İşleyici, 'Kentsel dönüşüm, deprem riski altındaki yapıların insan sağlığını koruyacak nitelikte dönüşmesi ve yaşanabilir kentlerin oluşturulmasını hedefliyor. Kentsel dönüşüm yasası, üzerinde çok zaman geçirildikten sonra çıktı. Yasa hızlı bir şekilde yürürlüğe girmedi. Buna rağmen beklenilen dönüşümün sağlanacağı kanısında değilim. Ama mutlaka bir dönüşüme ihtiyaç var' dedi.
Aksaklıklar
Yasada eksikliklerin olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Cemal İşleyici, şöyle devam etti: 'Risk altındaki yapıların tespit ve denetiminde jeoloji ve jeofizik mühendisleri de devreye girdi. Bu kişilere yönetmeliğe göre yapının sağlamlığını denetleme konusunda da yetki verilecek. Risk alanı ilan edildikten sonra yapının durumunun tespitinde tek yetkili inşaat mühendisleri olmalıdır.' Dönüşümün yüzde 90'lık kısmının TOKİ eliyle, yüzde 10'luk kısmının da özel şirketler tarafından yapılacağını belirten İşleyici, yapı denetimdeki aksaklıklara da değindi. İşleyici, 'Hala yapının yerini bilmeyen yapı denetim kuruluşları var' dedi. Konuşmaların ardından plaket törenine geçildi. Meslekte 25 ve 40'ncı yılını dolduranlara plaketleri, protokol üyeleri tarafından verildi.
28 Aralık 2012 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI