19 Ekim 2018

K/K'ya düzenleme


SEDAŞ abonelerinin tepkisine neden olan Kayıp Kaçak Bedelleri ile ilgili yeni bir düzenleme yapılıyor. Düzenlemeye göre her bölge kendi kayıp kaçak bedelini ödeyecek.

Abonelere daha kaliteli hizmet verebilmek için elektrik şirketleri yeni yılda yeni sisteme geçecek. 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren 'dağıtım ve perakende satış' faaliyetlerini ayrı tüzel kişilikler altında yürütecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) konuya ilişkin 'Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar' hakkındaki kararı, 27 Eylül 2012 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmişti. Karar ile dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Buna göre, dağıtım şirketleri; dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini ayrı tüzel kişilikler altında yürütecek. Söz konusu hukuki ayrıştırma, kısmi bölünme yöntemi ile yapılacak.
İKİ ŞİRKET
Dağıtım şirketleri ise kayıp kaçakla mücadele, enerji bağlantılarının yapılması, enerji kesme açma ve sayaç sökme takma işlekleri ile arıza bakım ve onarımlardan ve yatırım faaliyetlerinden sorumlu olacak. Elektrik satışı, perakende satış sözleşmeleri ve faturalandırma ve tahsilat işlemleri ise perakende satış şirketleri yürütecek. Her iki şirketinde yönetimi ayrı olacak. 2015'ten sonra kayıp kaçak bedelinin hepten kalkmayıp, perakende satış sistemiyle ülke gelindeki tek tip tarife yerine her bölgesel tarifeye geçilecek. Aboneler bağlı bulunduğu elektrik şirketinin sınırlarındaki şehirlerin kayıp kaçak bedelini ödeyecek.
K/K BEDELİ
Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce'de faaliyet gösteren Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş (SEDAŞ) İcra Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven, yeni sistem hakkında şu bilgileri verdi: ' Dağıtım ve perakende satış hizmetleri ayrıştırılıyor. Biz de bu doğrultuda Sakarya Elektrik Perakende A.Ş'yi (SEPAŞ) kurduk. Bölgesel tarifeye geçileceği zaman kendi bölgemizdeki kayıp kaçak oranını abonelerin faturalarına yansıtacağız. Perakende şirketleri arasında rekabet olacağından kayıp kaçak bedeli azalacak. Kayıp kaçağı yüksek olan şirketlerden aboneler elektrik almak istemeyecek. Gidecek başka yerden alacak. Kimin daha iyi, kaliteli hizmet verirse tüketici ona yönelecek. ' diye konuşuyor.
31 Aralık 2012 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI