17 Temmuz 2019

Her türlü denetim var ama uyan yok


Dört Sanayi Sitesi kavşağı geçen sen içinde açıldı. Açılması ile kapatıldığı ilk günden bu güne kadar işleri bıçakla kesilir gibi duran, esnaf, derin bir oh çekerek, müşterisini ve günlük nafakasını beklemeye başladı.

Dört Sanayi Sitesi kavşağı geçen sen içinde açıldı. Açılması ile kapatıldığı ilk günden bu güne kadar işleri bıçakla kesilir gibi duran, esnaf, derin bir oh çekerek, müşterisini ve günlük nafakasını beklemeye başladı. Bilindiği üzere, kavşak yıllar önce kontrolsüz ve denetimsiz olması nedeni ile bir çok trafik kazasının olay yeri olmuş, anılarda kanlı kavşak olarak kalmıştı. Ardından kavşak o zamanın yerel yetkilileri tarafından alınan ani karar ile kapatılmış, bölgede ki sanayi çarşılarının birbirleri ile bağlantıda kesilmişti. Bölge esnafının yoğun talebi üzerine, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun girişimi ile kavşak son teknoloji, trafik sinyalizasyon sistemi, kontrol sistemleri ve fotoğraflı kontrol sistemi ile trafiğe açıldı.
Ama gelin görün ki bu kadar denetimli olmasına rağmen, kavşakta bazı kendini bilmez şoförler kuralları ve denetim sistemlerini hiçe sayarak basa bas gitmeye başladı. Bu şikayet bölge esnafından son günlerde sıklıkla bizlere iletiliyor. Son olarak gazetemizin bu şikayet, gazetemizin çalışanlarına birebir iletildi. Gelen şikayetler arasında kavşakta yanan kırmızı ışığa rağmen, bir çok kendini bilmez sürece basa gaz geçiyormuş. Bölge esnafının derdi, eğer bir trafik kazası yaşanırsa, suçun hemen kavşağın açılmasına neden olanlara atılacağı. Halbuki suçlu kural tanımadan kavşaktan geçiş yapan araç sürücülerinin.
Bölge esnafının kafasında ki diğer bir soru ise, kavşakta aşırı hız ve kırmızı ışık ihlali sırasında devreye girerek yasağı çiğneyen aracın fotoğrafın çeken sistemin çalışıp çalışmadığı. Eğer bu sistem çalışıyorsa, kesilen cezalar demek ki yetersiz kalıyor diyen esnaf, 'Çalışmıyorsa, derhal yetkililer gerekin yaparak sistemi devre sokmalı. Bizler ne kimsenin canını yanmasını istiyoruz, nede kavşağın kapatılarak, işlerimizin kesilmesini'
Cadde ortasında
yapılan anketler

Bir süredir bu konuda şikayet almıyorduk. Ama yine gündeme geldi. Konu; yaya trafiğinin yoğun olduğu cadde ve sokaklarda, üzerlerinde herhangi bir tanıtım kartı bulunmayan genç kız ve erkeklerin yaptığı anketler ve sonrası yaşanan mağduriyet. Dün konu ile ilgili bir telefon geldi gazetemize. Okurumuz Rüştü Bey daha önce bu tür bir anket yüzünden canı bayağı yanmış, halkımızı uyarmamız konusunda yardım istiyor. Çark Sanayinde esnaf olduğunu ifade eden Rüştü Bey geçtiğimiz yıllarda, Çark Caddesinde bir genç kızın yanına gelerek, mini bir anketimiz var katılmak istermisiniz diyerek yanına sokulduğunu bazı bilgiler sorduktan sonra, tanıtımı yaptıkları devre mülk ve termal tesisin kendilerine süprizi olacağını belirterek iletişim bilgilerini aldığını söyledi. Rüştü Bey bu anketten bir süre sonra, kendisini ilgili tesisin kendisini iki üç defa arayarak, bir hafta sonu gezisine davet ettiklerini söyledi. Gerisini Rüştü Beyden dinleyim, 'Telefonda ki yetkili, eşim ile beni hafta sonu ağırlamak istediklerini belirttikten sonra, hiçbir harcama yapamacağımızı bize söyledi. İkramlar mini bir gezi, tesislerden hafta sonu yararlanma imkanı oldukça hoşuma gitti. Kabul ettik. Belirtilen saate buluştuk. Bizim gibi iki üç ailede hazır bekliyor. Bizi minibüs ile tesislerinin bulunduğu bölgeye götürdüler. Bir güler yüz bir sempatik yaklaşım anlatamam. Ancak işin iç yüzünü sonradan öğrendik. Tüm satış elemanları ortada tesislerin tanıtımı, uygun imkanlar, derken devre mülk satmaya çalışıyorlar. Satış elemanlarından biri gidiyor bir geliyor. Derken karnımız açıktı. Yemek beklerken, ekmek arası aperatif yiyecekler vermeye başladılar. Şoka uğradım. Olayın devamını tahmin edebiliyorsunuz. Yani hafta sonumuz bize eziyet oldu. Bugün ise yine benzer bir olaya rastladım. Çark Caddesi üzerinde bir kız ve bir erkek bana aynı yöntemle yaklaştı. Bende geçmişten deneyimli biri olarak geri çevirdim. Vatandaşlarımız bu konuda dikkatli olsun. Bu nedenle sizi arama ihtiyacı duydum.'
Evet Rüştü Bey duyarlılık göstererek bu konuşu bize aktardı. Bizde aynı duyarlılıkla konuyu gazetemize taşıdık. Okurlarımıza sesleniyoruz, 'Siz siz olun bu tür aldatmacalara kanmayın'
Kaldırımda gezen
elektrikli bisikletler

Son yıllarda elektrikli bisikletlerin sayısı aldı başını gitti. Ama adım başı elektrikli bisikletlilere rastlamanız mümkün. Şimdi soracaksınız ne sıkıntısı var diye. Evet öyle bir sıkıntı yarattıkları yok. Ancak kaldırımları mesken tuttuklarında sorun başlıyor. Birde tek tek dolaşsalar iyi. İkişerli üçerli gruplar halinde gençler kaldırımda siz yürürken usul usul arkanızdan yanaşıyor, sonra acayip bir ses ile irkiliyorsunuz. Veya ani bir manevra ile yanınızdan geçiveriyorlar. İnanın ben rahatsız oluyorum. Birde yaşlı başlı teyzelerı, amcaları düşünün, korkudan betleri benizleri atıyor. Sanırım, şehir içi trafiğinden görevli birimler bu konuda biraz hassas davranabilir.
27 Ocak 2013 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI