17 Temmuz 2019

TÜVASAŞ MARKA OLACAK


TÜVASAŞ Genel Müdürü Erol İnal, fabrikada 2 yıl içinde Türkiye'nin ilk yerli tren setini yapacaklarını söyleyerek 'TÜVASAŞ alanında marka olacak.' dedi.

İlimizde 25 Ekim 1951 tarihinde 'Vagon Tamir Atölyesi' adıyla faaliyete geçen Türkiye Vagon Sanayii Anonim Şirketi (TÜVASAŞ) Genel Müdürü Erol İnal, 'Savaş hali olursa üzerimize düşen görevi yaparız' dedi. 2012 yılı içerisinde 28 adet dizel tren set aracı üretimi ve 20 adet K-50 yataklı vagon modernizasyonunun yanında 49 adet Marmaray aracı üreten TÜVESAŞ, sipariş üzerine üretimine başlanan 12 adet 3'lü tren seti ve 12 adet 4'lü tren setinden ilkini tamamlayarak TCDD'ye teslim etti.

IRAK'A 14 VAGON
TÜVASAŞ Fabrikası içerisinde bulunan atölyeleri tanıtan ve TÜVASAŞ'ın işleyişini anlatan TÜVASAŞ Genel Müdürü Erol İnal, şöyle konuştu: 'Vagon fabrikasında onarım ve imalat işleri yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollarının tüm yolcu vagonlarının onarımı burada yapılıyor. Yıllık, 2 yıllık ve 5 yıllık periyodik bakımları yapılıyor diğer taraftan da imalathanelerde yeni imalatlar yapılıyor. Burada set dediğimiz imalatlar yapılırken, ayrıca yeni başlayan bir proje ile yurt dışına, Irak'a 14 adet vagon üretiyoruz.'

'PER DURUMA HAZIRIZ'
Fabrika içerisinde çok çeşitli ekipmanların olduğunu ve bu ekipmanlar ile olağanüstü durumlarda üzerlerine düşen görevi yapacaklarını belirten İnal, 'Savaş hali olduğunda Türkiye'nin bu ölçekteki büyük tesisleri verilen görevi yapabilme kabiliyetine sahip. Zaten üzerimize düşen ne görev varsa, Allah göstermesin ama başa gelirse elimizden gelen her şey yaparız memleketimiz için. Tam kapasiteye sahibiz. Belki bir tank üretemeyiz ama önemli bir parçasını yapabiliriz.' ifadelerini kullandı.

'YERLİ TREN SETİ ÜRETECEĞİZ'
TÜVASAŞ'ın demiryolu sektöründe önemli bir marka haline gelmesi için çalıştıklarını dile getiren Erol İnal, 'Türkiye'nin ilk yerli tren setini TÜVASAŞ markası ile üreteceğiz.' dedi. Ar-Ge çalışmaları doğrultusunda TÜVASAŞ'ın tecrübe ve imkanları ile yerli tren setini yapmam istediklerini dile getiren İnal, hedeflerinin 2 yıl içerisinde bunu başarmak olduğunu kaydetti. Fabrikanın modernizasyonuyla ilgili çalışmalarında hızla sürdüğünü dile getiren İnal, 'Kimse TÜVASAŞ'ı kaderine terk edilmiş bir fabrika olarak görmesin. TÜVASAŞ'ın yıldızı önümüzdeki yıllarda daha da parlayacak. Ben iddialıyım ve diyorum ki modernizasyonunu tamamlayan kurumumuz 2 yıl içinde TÜVASAŞ markasıyla ilk yerli tren setini üreteceğiz. TÜVASAŞ'ı vagon üretiminde marka yapacağız.' diye konuştu.

'HEDEF TÜVASAŞ'I MARKA YAPMAK'
Fabrikanın taşınmasıyla ilgili değerlendirmede de bulunan İnal, sözlerini şöyle sürdürdü: 'Herkes fabrikanın taşınmasıyla ilgili konuşuyor. Ben bununla ilgilenmiyorum. Fabrika taşına bilir bununla ilgili bir sıkıntı yok. Eskiyi tamir etmek tense yeniyi yapmak daha kolaydır. Neticeleri de daha güzeldir. Önemli olan TÜVASAŞ'ın Sakarya'nın parlayan yıldızı olması ve sektörde güçlü bir marka haline gelmesidir. Yeni teknolojiye uygun modern bir fabrikanın yapılması TÜVASAŞ'ı zayıflatmaz aksine daha da büyütür. Biz taşınma olayına takılmıyoruz. Taşınır veya taşınmaz, önemli olan bunlara takılmadan hedeflediğimiz gibi TÜVASAŞ'ı marka yapmaktır.'

Foto: 49 adet Marmaray aracı üreten TÜVESAŞ, sipariş üzerine üretimine başlanan 12 adet 3'lü tren seti ve 12 adet 4'lü tren setinden ilkini tamamlayarak TCDD'ye teslim etti.
17 Şubat 2013 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI