16 Haziran 2019

Şehit aileleri 'kardeşlik sofrasında' ağırlandı


Şehitler Günü münasebetiyle Valilik ile Kimse Yok Mu Derneği şehit ailelerini 'Kardeşlik Sofrası'nda ağırladı.

Ernaz Tesisleri'nde yapılan yemeğe Vali Mustafa Büyük ve eşi Emine Hayriye Büyük, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Aydın, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Ahmet Adnan Şimşiroğlu, İl Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş, daire müdürleri, Kimse Yok Mu Derneği Genel Başkan Yardımcısı Celal Türkoğlu, Kimse Yok Mu Derneği Sakarya Şube Başkanı Ziya Tok, dernek yöneticileri, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Kimse Yok Mu Derneği Genel Başkan Yardımcısı Celal Türkoğlu, programın açılışında yaptığı konuşmada, mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden şehitleri minnetle andıklarını söyledi. Çanakkale Zaferi'nin Türk milletinin kaderini olumlu yönde değiştirmekle kalmadığını, maneviyatın maddiyatı yendiği bir savaş olarak ta dünya tarihi üzerinde büyük etkileşimlere sebep olduğunu vurgulayan Türkoğlu 'Çanakkale'yi Çanakkale yapan yaralı düşman askerini sırtına alıp mevzisine kadar götürerek tüm dünyaya insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir. Dündün bu güne ülkemizin içinden geçti bu kritik dönemde Çanakkale ruhu edasıyla vatanı ve milleti için toprağa düşen şehitlerimizi , rahmetle anarken, onları yetiştiren anne ve babalara da Allah'tan sabır diliyoruz.' diye konuştu.

Ev sevdiklerini şehit vererek yapayalnız kalan ailelerin en büyük korkularının ise unutulmak olduğunu vurgulayan Türkoğlu şunları kaydetti: ' Kimse Yok mu Derneği olarak aziz Mehmetçiğin bizlere emanet ettiği eşlerine, çocuklarına, anne ve babalarına elimizden geldiğince sahip çıkmakta, onları bu dünyada yalnız olmadıklarını hissettirmeye çalışmaktayız. 81 ilde şehit ve gazi ailelerin yanında olarak, kendilerini incitmeden, ifşa etmeden ihtiyaçlarını tespit etmekte gerekenleri yapma noktasında gayret göstermekteyiz. Bayramlarda şehit ailelerine kardeş ailelerimizle ziyaretler yaparak şehit ailelerimizin acılarını paylaşıyoruz. Her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyoruz. '

VALİ: MANEVİ DAYANIŞMA SEMBOLÜ OLSUN DİYE PROGRAMI BİRLİKTE DÜZENLEDİK

Sakarya Valisi Mustafa Büyük ise manevi dayanışmanın bir sembolü olsun diye güzide bir sivil toplum örgütü ile bu programı birlikte gerçekleştirdiklerini vurguladı. Büyük, şehitlerimizi rahmetle andıklarını ifade ederek ' Sizleri ulvi bir hizmeti, vatan görevini yaparken şehit olmuş insanların yakınları olarak tebrik ediyoruz. Çünkü gerçekten tebrike layık , şanlı özel bir konumdasınız. O nedenle sizin üzülme değil, gururlanma hakkınız. Hem Çanakkale hem de genel anlamda bu vatan için, millet için, dini, namusu için şehit olmuş şehitlerin anıldığı özel bir gün. Sakarya vatan kavramı, bayrak kavramının ne kadar önemli ve değerli olduğunu bilen insanların toplandığı bir şehir. Bu bakımdan Sakarya milli değerlerimize, manevi değerlerimize yüksek hassasiyeti olan bir şehir olması nedeniyle de önemli. Sakarya tarih boyunca ismindeki güzellik gibi insanları da bu tür konularda dikkatli olmuş, hassas olmuş, milli birliği, beraberliği, vatanın korunması konusunda öne çıkan gayret eden bir şehir olmuştur.' ifadelerini kullandı.

Bu geceyi, mümtaz, müstesna bir sivil toplum kuruluşu olarak Kimse Yok Mu Derneği'nin sponsorluğunda yaptıklarını dile getiren Büyük ' Aslında bu birliği, kardeşliği pekiştirmek için bir kucaklaşma , bir dayanışma, sembolü olsun istiyoruz. Yoksa devletimizin, hükümetimizin her türlü imkanı seferber ettiği şehit ve gazilerimize maddi yönden bir ihtiyaçtan çok manevi yönden bir dayanışmanın sembolü olsun diye böyle bir birlikteliği sağlamış olduk. ' diye konuştu.

Konuşmaların ardından katkılarından dolayı Dr. Hakan Yüzer ve Durmuş Ali Koçer'e Vali Büyük tarafından plaket verildi. Yüzer'in mazereti sebebiyle katılamaması dolayısıyla plaketini eşi Dr. Esra Demir Yüzer aldı. Kimse Yok Mu Derneği Genel Başkan Yardımcısı Celal Türkoğlu ise Vali Büyük'e çiçek takdim etti.

Vali Mustafa Büyük ve Eşi Emine Hayriye Büyük, yemekte şehit ailelerinin masalarını tek tek gezerek sohbet etti.
19 Mart 2013 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI