20 Nisan 2019

Sakarya'da yılda bin kişi kalp krizi geçiriyor


Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir Sakarya'da yılda ortamla bin kişi kalp krizi geçirdiğini dile getirdi.

KONSEY TOPLANTILARI
Sakarya Kent Konseyi toplumu ilgilendiren güncel konulara dikkat çekmek için her ay bir konu hakkında uzman kişileri konuk ediyor. Mart ayı topaltsını Erenler'de bulunan Seçkin Otel'de gerçekleştiren Sakarya Kent Konseyi; iş adamları, akdemiysen ve değişik meslek kollarından oluşan üyelerini bilgilendiriyor. Mart ayı toplantısını organize eden Abbas Delen'in açılış konuşması Kent Konseyi Başkanı Erol Hacıeyüpoğlu'nun küçük bir ameliyat geçirmesinden dolayı toplantıya katılamadığını dile getirdi. Yenilen yemeğin ardından Abbas Delen Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir'i konsey üyelerine tanıttı. Akdemir, kalp sağlığı ve önlem ile önerileri hakkında bir konuşma yaptı.

YILDA BİN KİŞİ KRİZ GEÇİRİYOR
Prof. Dr. Akdemir, kalple ilgili 3 öğenin önemli olduğunu belirterek; diş sağlığı, organik besinlerin tercih edilmesi ve egzersize dikkat çekti. Sakarya'da yılda ortalama bin kişinin kalp krizi geçirdiğini kaydeden Akdemir, Kalp krizini hazırlayıcı nedenleri şöyle sıraladı: 'Kanda kolesterol ve diğer kan yağlarının artması, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, sigara, fazla hareketsizlik, ruhi gerginlik, fazla kilolar kalp krizini hazırlayıcı etkenlerdir.'

KALP KRİZİNİN BELİRTİLERİ
Kalp krizinin belirtileri hakkında da bilgi veren Akdemir 'Göğüste tam yeri belli olmayan sıkışma hissi veren ve dinlenme ile geçmeyen bir ağrı olur. Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılır. Ağrı hareket etmekle artar, dinlenirken azalır, fakat geçmez. Ağrı yarım saatten uzun sürer. Ağrıyla birlikte soğuk terleme ve mide bulantısı vardır. Bazı insanlarda belirtiler çok gizli olabilir. Örneğin diyabet hastaları hemen hemen hiç ağrı duymazlar ve sadece nefes darlığı ve soğuk terleme şikâyetleri olur. Bazı hastalarda mide ülseri ya da pankreatit ağrısıyla kalp krizi ağrısı karıştırılabilir. Ülser lehine yanlış yorumlanabilir. Hastalığın belirtileri, sinyal vermeden de olabilir.' Prof. Dr. Ramazan Akdemir, Sakarya Kent Konseyi üyeleri kalp hastalığı ile ilgili akdemire çeşitli sorular yöneltti, akdemir gelen tüm soruları içtenlikle cevapladı.
31 Mart 2013 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI