15 Ağustos 2018

MECLİS İTİRAZLARI GÖRÜŞTÜ


Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan Ayı Toplantısı, Zeki Toçoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. 57 maddenin görüşülüp karara bağlandığı toplantıda İmar Planına yapılan itirazlar görüşüldü.

Büyükşehir Belediyesi Nisan Ayı Meclis toplantısı dün yapıldı. Meclis toplantısında 57 gündem maddesi karara bağlandı. 1/25 Bin'lik Nazım İmar Planı ile ilgili itirazları inceleyen İmar Bayındırlık Komisyonu, raporunu meclise sundu. Nazım Plan, oy birliği ile kabul edildi. Toplantının gündem dışı bölümünde konuşan MHP Grup Başkanvekili Metin Ökden, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nu eleştirdi.
DANIŞMA MECLİSLERİ
Ökden yaptığı konuşmada, 'Yıllardır hizmet etmek için geldik diyorsunuz. Anladık kardeşim! Bunu ikide bir gündeme getirip siyasi malzeme olarak kullanmanızın bir anlamı yok' dedi AKP'nin ilçe danışma meclislerini de gündeme getiren Ökden, 'İlçe danışma meclisleriniz biraz zayıf geçiyor. Büyük oranda muhalefete yükleniyorsunuz. Bence yakışmıyor' diye konuştu.
HUZURSUZSUNUZ
Toçoğlu'na eleştirilerini sürdüren Ökden, 'Büyükşehir Belediye Başkanı olarak çok huzurlu olduğunuzu söylüyorsunuz. Tam aksine huzursuzum demeniz gerekiyor. Çünkü yapamadığınız projeler yüzünden geceleri gözünüze uyku girmemesi lazım. Fazla rahat olmayın. Çünkü fazla rahatlık işleri aksatır. Sokaklarımızda başıboş köpekler dolaşırken ve bu köpekler birileri tarafından zehirlenirken huzurluyum diyemezsiniz. Arabalarımızla şehir içinde seyahat ederken yoldan kalkan tozdan dolayı camlarımızı kapatıyorsak, huzursuz olmalısınız' şeklinde konuştu.
ÇED POLEMİĞİ
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun doğalgaz çevrim santrali ile ilgili ÇED toplantısı sonrası, CHP Milletvekili Engin Özkoç ile yaşadığı polemiğe de değinen Ökden, 'Siz yalancısınız diye bir partiyi itham ettiniz. Santral konusunda tavrınızın net olması lazım. Karşıysanız çıkarsınız karşıyım dersiniz. Vatandaşa böyle şeyleri açıkça söylemekte fayda var' ifadelerini kullandı.
YEŞİL ALAN
ADARAY konusunda da konuşan Ökden 'ADARAY ücretleri düşük olsun. Çünkü halkımız bu güzergâhtan zaten bedavaya seyahat ediyordu' dedi. Büyükşehir Belediyesi'nin 2012 Yılı Faaliyet Kitapçığını da eleştiren Ökden, kitapçıkta yer alan bazı bilgileri paylaştı. İlimizde yeşil alan konusunda sıkıntı olduğunu belirten Ökden, 'İlimizdeki yeşil alanlardan ve nüfusumuzdan yola çıkarak bir hesaplama yaptım. Kişi başına düşen yeşil alan Avrupa ülkelerinde 80 metrekareyken, ilimizde 1 metrekareyi bile bulmuyor' biçiminde konuştu. Ulaşım Master Planı ile ilgili bir toplantı yapıldığını hatırlatan Ökden, 'Bu toplantı verimli geçmedi. Ancak söylemeliyim ki, çok iyi bir plan olmadı. Bir plana bu kadar yüksek miktarda para veriyorsak, önümüze gerçekçi ve çözümcü bir plan koyulmalı. 4 yıldır bunu söylüyoruz' dedi.
İMAR PLANI
1/25 Bin'lik Nazım İmar Planı ile ilgili de konuşan Ökden, '1/25 Bin'lik planı hiçbir planımızın olmamasındansa kötü bir planımız olsun diyerek kabul ettik. Plana itirazlar oldu ve değerlendirmeleri yapıldı. Bu planının iyi korunması ve delinmemesi lazım' şeklinde konuştu. Ökden'in açıklamalarına cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, muhalefete yaptıkları eleştiriler için, 'Bizim bir siyaset tarzımız var. Keseleri doldurmak için değil, hizmet vermek için geldiğimizi söylememiz kimseyi rahatsız etmemeli' dedi.
CEVAP VERİYORUZ
Toçoğlu kendilerini muhalefete sert bir dille yüklenmekle eleştiren Ökden'e yanıt olarak, 'Danışma meclisinde muhalefete yüklenmiyoruz. CHP ve MHP İl Başkanları sürekli bizlere yüklendiği için cevap verdiğimiz oluyor. Her zaman kibar bir üslupla konuştuk' ifadelerini kullandı. Santral konusunda tavırlarının net olduğunu da söyleyen Toçoğlu, 'Ben 2 Nisan'da yazıyı elden göndermişim. Bakanlığın kaydına sokmuşum' şeklinde konuştu. ÇED toplantısında yaşananlara da değinen Toçoğlu, 'Ancak benim kabullenemediğim orada o laf söylendikten sonra aniden basına servis yapılması. Hemen fırsat bulunmuş gibi servis yapılması şık değildi. Haksızlık karşısında da susacak değiliz' biçiminde konuştu.
BÜLBÜL'E ELEŞTİRİ
Nazım Plan ile ilgili de konuşan Toçoğlu, 'Yapılan itirazların büyük çoğunluğunun koparılan yaygaradan kaynaklandığı görüldü. Sonuçta bu bir plan. Mutlaka bir yerlere dokunur ve tartışılır. Plansız mı kalacağız?' ifadelerini kullandı. Toçoğlu, Ökden ile MHP İl Başkanı Levent Bülbül'ün açıklamaları dolayısıyla kısa süreli tartışma yaşadı. Toçoğlu, 'MHP İl Başkanı, Büyükşehir Yasası ile, Büyükşehir Belediyesi tarım arazilerinin yüzde 40'ını alacak diye açıklama yapıyor. Tarım alanlarında 18 yapılmaz. Sonra da düzelterek tarım alanlarını imara açacaklar diyor. Tamamen kafa karıştırmak adına konuşuyor. Biz hangi köylünün merasına el koyduk. Açıklamaları yapmadan önce size sorsaydı dedim' diye konuştu.
ATATÜRK PARKI
Toçoğlu'na cevap veren Ökden, '18 uygulaması olmasa da köyler mahalle kapsamına alınacağı ve plan yapılacağı için oralarda vatandaşlardan bir katkı payı alınacak' dedi. Gündem dışı konuşmaların ardından gündem maddeleri görüşülüp oylandı. Gündemin 2.maddesinde Başkan Toçoğlu, Atatürk Parkı ve çevresini kapsayan alanda ne yapacaklarına dair bilgi verdi. Toçoğlu, 'Atatürk Parkı'nda bir tane ahşap çay ocağı, sert yeşil zemin, nostaljik şemsiyeler olacak. Benim talimatım bu yönde. Zaten yıkılan yapılar için Anıtlar Kurulu ile davalık durumdayız' diye konuştu.
MHP'DEN RET
Toplantının son bölümünde 1/25 Bin'lik Nazım İmar Planı'nın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi'nin 2012 Yılı Faaliyet Raporu da oylandı. 1/25 Bin'lik Nazım İmar Planı oy birliği ile kabul edilirken, faaliyet raporuna MHP'liler ret oyu verdi. Öte yandan Meclis'te Encümen ve komisyon seçimleri de yapıldı. Yapılan seçimde İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na Ahmet Çil, Hasan Altuntaş, Mecit Kök, Mutlu Zurnacı, Necmi Kardeş, Ekrem Çiçek(AKP), Metin Ökden(MHP), Çevre ve Sağlık Komisyonu'na Ali Ateş, Emir Uzman, Kerim Gürsoy, Ekrem Çiçek, Fahrettin Örkmez, Yaşariye Döner(AKP), Hıfzı Olgun(MHP), Plan ve Bütçe Komisyonu'na Ekrem Bedir, Cevdet Akbaş, Hayati Arıcı, Aydın Sert, Necmi Kardeş(AKP), Ertuğrul Öztürk(MHP), Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu'na Ali Ateş, Ali Akdeniz, Hüseyin Yaşar Öz, Hayati Arıcı, Mutlu Zurnacı, Emir Uzman(AKP), Süleyman Bektaş(MHP), Ulaşım Komisyonu'na Ekrem Bedir, Osman Aydın, Mecit Kök, Kazım Gürsoy, Fevzi Kılıç, Aydın Sert(AKP), Adnan Kayabaş(MHP), Hukuk Komisyonu'na Ahmet Çil, H.Yaşar Öz, Kerim Yüksel, Cevdet Akbaş, Hayrettin Değirmenci, Ali Akdeniz(AKP), Muhittin Derman(MHP) seçildi. Encümene ise, AKP'den Osman Aydın, Fevzi Kılıç, Hayrettin Değirmenci, Kerim Yüksel, Fahrettin Örkmez seçildi.
9 Nisan 2013 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI