18 Ağustos 2018

Zengin harcıyor, para puanlar yoksula gidiyor


Serdivan Belediyesi ile Halk Bankası'nın hayata geçirdiği projeyle yoksullara yardımda bulunmak isteyen kişilerin kredi kartıyla yaptıkları alışverişlerden kazandıkları para puanlar, yoksul aileler için oluşturulan havuza aktarılıyor.

Daha önce elden verilen erzaklarla ihtiyaçlarını karşılayan yoksul aileler, kendilerine verilen banka kartlarına yüklenen havuzdaki para puanlar sayesinde alışverişlerini diledikleri gibi yapabiliyor. Uygulama, yoksul ailelerin rencide olmalarının de önüne geçti.

Serdivan Belediyesi, sosyal sorumluluk projesi kapsamında iki yıl önce örnek bir uygulamayı hayata geçirdi. Belediye, yoksul ailelere yaptığı yardımları, Halk Bankası aracılığıyla yapıyor. Ekonomik durumu iyi olan ve yoksul ailelere yardımda bulunmak isteyen vatandaşlara banka tarafından 'Halk Kart' isimli kredi kartı verildi. Bu kartla yapılan alış verişlerde kazanılan para puanlar, yoksul vatandaşlar için oluşturulan havuz hesabında toplandı. Belediyede kayıtlı ihtiyaç sahiplerine ise havuzdaki hesaptan yardım alabilmeleri için 'Serdivan Kart' isimli banka kartı verildi. Havuzda biriken para puanlar bölünerek ihtiyaç sahiplerinin hesabına yüklendi. Para puanların yanı sıra yapılan bağışlarda ortak havuza aktarıldı. İhtiyaç sahipleri, hesaplarına yüklenen parayla diledikleri yerden alış verişlerini yapma imkanına kavuştu.

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, 'Serdivan Kart' projesinde şu ana kadar 70 bin liranın toplandığını söyledi. Hizmetten 240 ihtiyaç sahibi ailenin faydalandığını kaydeden Alemdar, 'Her 3 ayda bir, aile başı 100 TL ve ailedeki her bireye kişi başı 25 TL veriliyor. 5 kişilik bir aile 200 TL yardım alıyor. Daha önce yapılan gıda yardımlarında kolilere bozulmayacak nohut, fasulye, bulgur, pirinç ve makarna gibi kuru gıdalar koyabiliyorduk. Şimdi 'Serdivan Kart' sahibi vatandaşlarımız tüm marketlerden gıda ve temizlik üzerine limitleri dâhilinde istedikleri gibi alışveriş yapabiliyorlar.' diye konuştu.

'SAĞ ELİN VERDİĞİNİ SOL ELİN GÖRMÜYOR'

Projenin temel hedefinin yardıma muhtaç vatandaşların ihtiyaçlarını rencide olmadan, kategorize edilmeden karşılamak olduğunu vurgulayan Alemdar, şunları kaydetti: 'Yardım yaparken vatandaşlarımızın onurunu zedelemeden, kişisel olarak özel hayatına müdahil olmadan yardımın daha doğru olduğunu düşündük. Daha geleneksel ifade ile yardım bahsinde sağ elin verdiğini sol elin görmemesi ilkesi üzerinden hareket ettik. Bu projeyi geliştirmeden önce birçok belediyede inceleme yürüttük. Market veya poşetler ile insanların mahremine evine gitmenin doğru olmadığını düşündük. Bu proje ile vatandaşlarımız hiç kişilerle muhatap olmadan ihtiyacı ne ise onu temin edebiliyor. Siz elinizde bir takım gıdalarla insanlara yardım etmeye gidiyorsunuz fakat evdeki ihtiyacı bilmiyorsunuz. Daha önce yaşadığımız sıkıntılar bunlar. Bu anlamda bu proje vatandaşların neye ihtiyacı var ise onu almaları yönünde bir imkân da sağlamaktadır.'

Uygulamadan faydalanan üç çocuk annesi S.K. ise eşini kaybettiğini, üç çocuğuna da kendisinin baktığını belirtti. Çalışamadığı için yardımlarla hayatlarını sürdürdüklerini anlatan S.K., 'Belediyemizden Allah razı olsun. Verdikleri kartla dilediğimiz gibi alışverişimizi yapıyoruz. Çocuklarım alışverişe sevinerek gidiyor. İstediklerini alıyorlar. Eskiden yardım istemeye utana sıkıla gidiyordum. Şimdi kimsenin kapısını çalmıyoruz. Yardımları yapanlardan Allah razı olsun.' dedi.
11 Nisan 2013 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI