16 Haziran 2019

Yeni binalarda sıkıntı yokmuş!


Beton Operasyonu kapsamında incelemeye alınan binaların ve tutuklamaların ardından basın toplantısı düzenleyen Vali Mustafa Büyük ve Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, yeni binalarda sorun olmadığını söyledi.

Vali Mustafa Büyük ve Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Valilik Toplantı Salonu’nun da basın toplantısı düzenledi. Vali Mutafa Büyük, 5780 yapının inşaat halinde olduğunu ve bu inşaatların denetimini yapan 30 yapı denetim firmasından 19’unun faaliyete devam ettiğini, 11 firmanın faaliyetlerinin yapılan incelemeler sonucunda askıya alındığını söyledi. Soruşturma kapsamında 23 binanın incelemeye alındığını söyleyen Büyük, “Belediyelerimiz, denetim firmalarımız ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız 900 kadar elemanla incelemelerine devam ediyor. Kamuoyunun tereddüdüne mahal vermeden ve hiçbir aksaklık olmadan, inceleme ve değerlendirmemizi yapacağız” dedi.
“YENİ BİNALAR SAĞLAM”
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mücahit Demirtaş, “Sakarya adı depremle anılan bir şehir. 30 yılda bir depremle gündeme gelen bir şehir. Bu konu basit görülmemesi gereken bir konudur. Soruşturmada görev alan kimsenin, hata yapma lüksü yok” dedi. Demirtaş, “İncelenen 23 binanın tamamı eski binadır. Soruşturma geçiren binalarda beton karotu olması gerekenden yüksük gösterildi. Ancak depremden sonra yapılan yeni binalarda her hangi bir soruna rastlanmadı” ifadelerini kullandı.
3 LABORATUVAR ASKIDA
17 hazır beton santrali ile ilgili inceleme yapıldığını ve bu santrallerden 2 veya 3 tanesinin soruşturmaya dahil olduğu bilgisini veren Demirtaş, Sakarya’da bulunan 17 hazır beton firmasını inceleyen 4 laboratuvardan 3’ününde askıya alınarak soruşturmaya dahil edildiğini söyledi. Demirtaş, halen inşaatı devam eden yapı sahiplerinin endişelenmemesi gerektiğini söyleyerek, “Bakanlığımızın çalışmaları doğrultusunda, deprem bölgesi olan Sakarya’da herhangi bir tehlikeye mahal vermeyeceğiz” şeklinde konuştu. Demirtaş’ın verdiği bilgiye göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, soruşturmaya alınmayan eski binaları da inceleyerek, sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacak.
VALİLİK DE RİSKLİ Mİ?
Vali Büyük, valilik binasının yapımında çalışan beton firmasının da soruşturulduğu iddialarının hatırlatılması üzerine, “Yeni yapılan binalarda sorun çıkmadı. İncelemeler, eski yapıları işaret ediyor” dedi. Vali Büyük, gizlilik kararından dolayı soruşturmaya alınan kamu binalarının, özel binaların ve firma isimlerinin açıklanamayacağını ifade etti.
SAÜ’DE KADRO DEĞİŞİKLİĞİ
Öte yandan sorulan bir soru üzerine SAÜ’de görev yapan ve soruşturma kapsamına dahil olan bir profesör, bir doçent ve iki öğretim görevlisi hakkında konuşan Demirtaş, “Sakarya Üniversitesi’nin böyle bir konuyla gündeme gelmesinden dolayı çok üzgünüm. Bu kişisel bir suçtur. Kurumları bağlamaz. Rektör Muzaffer Elmas beyle yaptığımız görüşmede, gerekli kadro değişikliklerini yapacaklarını söyledi” ifadelerini kullandı.
 
10 Mayıs 2013 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI