21 Eylül 2018

Sokak köpekleri sorunu giderek büyüyor, Cami halkı isyanlarda


Sokak köpekleri yani başıboş sokağa bırakılmış hayvanlar. Ne yerler, ne içerler kimsenin umurunda olmadığı, bir şekilde hayatta kalma mücadelesi veren sokak köpekleri ciddi bir sıkıntı yaratıyor.

Bu sıkıntının herkes farkında, hayvanlar aç, hasta ve sinirli. Sayıları çok fazla bazı mahallelerde sürü halinde sokaklarda geziyorlar. Camili Mahallesi de bunlardan biri.
Yenikent Bölgesi zaten başı boş köpekleri salma yeri olmuş. Kocaeli sınırından bırakılan başıboş köpekler ile Karakamış Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesi’ne ait hayvan barınağında sözüm ona rehabilite edilen hayvanlarda salındığında direk Yenikent Bölgesi ve Şeker Mahallesi’ne doğru yayılıyorlar.
Bu konuda çok şikayet alıyorum. Yılların sorunu haline gelen bu sorun Camili Mahallesi’nde oturanları artık canından bezdirmiş. Çocukları okula giderken sokak köpekleri tarafından saldırıya uğrayan insanlar, akşam iş çıkışı evine giderken saldırıya uğrayan kadınlar. Yürüyüş ve koşu yapmak için dışarı çıkan insanların uğradığı saldırılar… Daha çok örnek verebilirim. Bir okurumuz doberman cinsi bir sokak köpeği gördüğünü söylüyor. Bu köpekler böyle sahipsiz sokağa atılırsa saldıran köpek mi suçlu yoksa onu dışarı atan mı diye düşünüyorum. Pitbul, doberman, rotvaydır gibi birçok cins köpeği sokak hayvanları arasında görülebiliyor. Belli ki daha önce sahipleri olan bu cins köpekler daha sonra sahibinin vicdansızlığı ile sokağa terk edilmiş. Bu hayvanlar acıktı mı elbette ödeye beriye saldırır. Birinin taşıdığı poşet, birinin elindeki çanta, birinin üzerine sinmiş yemek kokusu bu hayvanları harekete geçire bilir! Meseleyi toparlayacak olursak.
Camili halkı isyanlarda, Korucuk, Karaman, Şeker Mahalle, Yenigün, Güneşler, Tuzla Mahalleleri de sokak köpeklerinden son derece rahatsız. Şehir merkezinin durumu da iç açıcı değil. Sokak hayvanlarının sayısı giderek artıyor ve sorun büyüyor. Büyükşehir Belediyesi ve Adapazarı Belediyesi bu sorunu aşmakta maalesef aciz kalıyor. Halbuki istendikten sonra aşılmayacak bir sorun değil. Hep bir çalışma var deniyor ama haya ortada elle tutulur yapılmış bir şey yok.
Geçici bir barınak var ama sadece göstermelik. Kapasite ve yeterlilik açısından son derece kötü. Bir tane veteriner var oda hangi biriyle uğraşacağını şaşırmış durumda. Diğer yardımcı personel ise bu işten anlayan insanlar değil. Büyükşehir Belediyesi bu sorunu çözmek istiyorsa bu işe ciddi ciddi eğilmeli. Nasıl bir şehir olduk baksanız ya, insanlar köpekler saldıracak diye dışarı çıkmaya korkuyor! Buna acil bir çare bulunması gerekiyor…


Geçmiş bir toplantıda söylenen
abartılı övgüler tepki toplamış

İsmini vermeyen bir okurumuz internet sitemiz yoluyla bize ulaşmış ve geçmiş bir toplantıda yaşanan bir durumdan duyduğu rahatsızlığı dile getirmiş. Okurumuz, akil insanlar topluluğunun ilimize yaptığı ziyaret ve Elmas Garden İnn Otel’de yapılan toplantıya katılan bir din görevlisinin heyeti ile hükümetin açılım ve çözüm politikasını övdüğünü ancak övgü dozunu çok kaçırdığını dile getirmiş. Bahsi geçen din görevlisinin benzetmelerinde Hz. İbrahim’i örnek göstererek meseleyi kutsallaştırmaya kadar gittiği ifade edilirken yaşanan bu durumun bazı partilileri bile rahatsız ettiği ifade ediliyor.
Okurumuz, şöyle diyor: “Bir din görevlisi kardeşimizde konuşmuş. Çok tarafgir, akilleri ve hükümetimizin barış çabalarını abartılı övmüş. Hatta, Hz. İbrahim benzetmesi ile meseleyi kutsallaştırmış. Toplantıya giden dindar ve hükümetten yana kardeşlerimiz bile, bu anlatımı abartılı ve kerih görmüşler. Din görevlilerimiz tam bağımsız, tam tarafsız olmalı. Hiçbir parti şemsiyesi altında olmamalı, görünmemeli. İslam gök kubbedir ve küçücük parti şemsiyesi altına giremez…”  
16 Mayıs 2013 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI