19 Eylül 2018

Kestane balı 60 lira


İlaç sanayinde de kullanılan ve ilimizde yıllık 290 ton civarında üretilen Kestane Balı'nın satış fiyatı, 60 lira olarak belirlendi. Birlik başkanı Ör, bal üretiminin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör, yaptığı açıklamada, Kestane Balı'nınsatış fiyatını açıkladı. Kestane Balının daha çok sağlık amacıyla tüketildiğini belirten Ör,
Kestane Balı'nın kilogram fiyatının 2013 için 60 lira olarak belirlediklerini söyledi. Konu hakkında açıklama yapan Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör, “2013 yılının ilk bal sağım sezonu, başladı. İlimizde geçtiğimiz yıl bin 200 ton bal üretildi. Üyelere yönelik düzenlediğimiz eğitim, teşvik ve malzeme desteği sayesinde daha fazla bal üretimi hedefliyoruz” dedi.Sakarya Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör tarımda bir çok ürüne göre çok daha kazançlı olan bal üretiminin desteklenmesi gerektiğini belirtirken “Arıcılık doğaya sahip çıkmaktır. Güzel doğamızı korumanın en güzel yolu arıcılığı teşviktir. Arıcılık yapılan bölgelerde doğanın bilinçli bir şekilde korunduğunu görmek bizi mutlu ediyor” ifade etti.
YERLİ IRK
Ör, bal üretiminde ilimizin önemli bir merkez olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:
“Üyelerimizin sahip olduğu kolonileri yerli arı ırkını bozmadan 2 çerçeve arı bölme tekniğiyle 2 katına çıkarıyoruz. Bu uygulamayı arıcı üyelerimizin yüzde 30’u uygulamaya başladı. Bu teknikle yerli arı ırkını bozmadan arı üretiyoruz. Sakarya’nın bal üretimini artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu yılın ilk bal sağımına başladık. Özellikle Kestane Bal’ı üretiminde iyi bir durumdayız. Geçen yıl 40 lira olarak belirlediğimiz Kestane Balı'nın kilo fiyatını bu sene için 60 lira olarak açıkladık. Ancak piyasada çok daha ucuz fiyatta sahte bal satışları yapılmakta olup, tüketicilerimizin bu konuda dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz.”
 
29 Haziran 2013 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI