15 Ağustos 2018

İl İstihdam Ve Mesleki Eğitim Kurulu toplandı


İl İstihdam İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2013 yılı 3’ncü olağan Temmuz ayı toplantısı, 25 Temmuz 2013 tarihinde Valilik toplantı salonunda Kurul Başkanı ValiMustafa Büyük başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya, kurul üyesi Daire Müdürleri, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri, İşçi ve İşveren Sendikaları Temsilcileri, Sakarya Üniversitesinden Öğretim Üyeleri ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu temsilcisi katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Sakarya Valisi Mustafa Büyük, “Vasıfsızlığın ve mesleksizliğin giderilerek, istihdama destek olunabilmesi için son iki yıldır İŞKUR programları yoluyla işsizlere ve işverenlere güçlü destek sağlanmaya çalışıldığını, bunun sonucu olarak da 2011 ve 2012 yıllarında en çok mesleki eğitim programları düzenleyen iller arasında İlimizin birinci sırada yer aldığını ayrıca, istihdamın artırılması ve korunmasını amaçlayan bu programların, 2013 yılının ilk altı ayında da artırılarak devam ettiğini” belirtti.
Toplantıda, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün 2012 yılının istihdam faaliyetleri ile 2013 yılının ilk 6 aylık faaliyetleri değerlendirildi. Sakarya’da düzenlenecek işgücü yetiştirme kursları, girişimcilik eğitim programları, istihdamın korunmasına yönelik çalışanların sertifika programları ve Toplum Yararına Programlar ile ilgili görüşmeler yapıldı.
Yapılan değerlendirmede, 2013 yılının ilk 6 aylık verilerine göre, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen 510 işgücü yetiştirme mesleki eğitim programından, 4 bin 846 erkek ve 2 bin 469 bayan olmak üzere toplam 7 bin 315 katılımcının istifade ettiği belirtilmiştir. Ayrıca, geçen yılın ilk 6 aylık dönemine kıyasla, 2013 yılının ilk altı aylık döneminde yüzde 98’lik artışla 13 bin 69 kişilik açık işgücü talebinin alındığı ve 5 bin 826 kişinin de işe yerleştirildiği belirtildi.
Diğer taraftan, toplantıda Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından yapılan işgücü piyasası analiz çalışması sonuçları değerlendirilerek, yapılan değerlendirmede, Sakarya’da Lastik ve Plastik Teknolojisi alanında üretim yapan yaklaşık 61 firmanın olduğu ve bu firmaların nitelikli işgücü ihtiyaçlarının giderilebilmesi için Erenler İlçesindeki Sakarya Mesleki Eğitim Merkezinin, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezine dönüştürülerek, bünyesinde Plastik Teknolojisi alanının açılmasına karar verildi. Söz konusu bölümün açılmasının, sektörde araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin artırılmasına ve ikame mesleklerle eleman alımının kaldırılmasına vesile olunarak istihdama daha fazla destek verileceği değerlendirilmesinde bulunuldu.
Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya tarafından yapılan sunumda; Sakarya’da Temmuz ayı itibariyle Kurum internet sitesinde yayınlanan yaklaşık bin 500 kişilik açık işgücü talebinin bulunduğunu ve vasıfsız ve mesleksizlere yönelik yaklaşık 450 kişilik de işgücü yetiştirme kursunun bulunduğunu ifade edilerek, kurum portalının işsizler ve daha iyi şartlarda iş arayanlarca sürekli takip edilmesini beklediklerini, istihdamda en iyi referansın meslek ve sertifika olduğu gerçeğinden hareketle özellikle genç işsizlere, meslek kurslarından istifade etmeleri çağrısında bulunuldu. 
25 Temmuz 2013 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI