18 Ekim 2018

‘DASK konusunda vurdumduymazlık’


Asrın Felaketi olarak bilinen, 17 Ağustos 1999 depreminin bizler üzerine ne etkiler yarattığını ve neler öğrettiğini söz önüne seren, Araştırma Yazı Dizimize kaldığımız yerden devam ediyor. Tarık Bulut, sizler için araştırdı.

Yaşanan acı, felaketin ardından zararların nasıl karşılanacağı konusu gündeme geldi ve sigortacılık konusunda önemli gelişmeler yaşandı. Sigorta Yetkilisi Oktay Topçu, bu konunun bilinçaltına yerleşmesine rağmen, uygulamada yeterliliğin olmadığını ifade etti.


SİGORTA YETKİLİSİ KONUŞTU
Depremden sonra yıkılan evler ve işyerleri gündeme geldi. Yenilerinin yapılması gerekiyordu. Peki, devlet nasıl karşılayacaktı. Çok yardım geliyordu ama nereye kadardı? Sigortalılık bilinci yoktu. Her şeyi devlet yapmak zorundaydı. Bu sorun görüldü ve Zorunlu Deprem Sigortası Kurumu olan DASK kuruldu. Devlet bu konuda önemli adım attı. Bilinç oluşturmaya çalıştı. Zihinlere bu kavram yerleşti. Ancak uygulamada hala yeterli değil. Sigortacılık konusunda da görüş aldık. Vizyon Sigorta’dan Ergo ve Grupama yetkili Oktay Topçu, düşündüren değerlendirmelerde bulundu:
TOPÇU: “DASK’TA YETERSİZ KALDIK”
“Ülkemizin önemli bölümü deprem riski yaşıyor. Marmara’yı etkileyen ve ilimizde büyük kayıplar yaşanmasına neden olan deprem sonrası, hayatımıza Deprem Sigortası kavramı girdi.
Bu konuda ilk adım atıldı. Doğru bir adımdı. Vatandaşta bu kavram yerleşmesine rağmen uygulama da yetersiz kaldık. Vurdumduymazlık var. Sakarya’da resmi verilere göre 172 bin 570 konut var. Sigortalı konut sayısı ise; 63 bin 422. Oran sadece yüzde 36. Bu oran yüzde 70’lerde olmalıydı. Yalova’da oran yüzde yüzde 45, Bolu’da yüzde 50 civarında, Düzce’de bu oran yüzde 45 civarında.”


‘Yeni yaşam alanları oluştu’

Şehirlerin iflas etmesinin ardından deprem sonrası akıllara planlama kavramı yerleşti. Bu konuda açıklama yapan Oya Arapoğlu: “Depremi öğrendi tüm Türkiye.” şeklinde konuştu.

ŞEHİR PLANCISI
KONUŞTU

Dar yollu, altyapısı olmayan şehirlerin depremden sonra iflas ettiği görüldü. İçme suyu hatları bile hasar gördü. Böylece yeni kurulacak şehirlerde planlamanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Daha geniş yolları olan, daha estetik, altyapıları sağlam yeni şehirler… O zamana kadar belki de kağıt üzerinde Şehir Plancılığı kavramı iyiden iyiye zihinlere yerleşti. Bu anlamda görüşünü aldığımız Şehir Plancısı Oya Arapoğlu’nun değerlendirmeleri de önemliydi. Şehir Plancıları Odası eski İl Temsilcisi Oya Arapoğlu, şu hususlara değindi;
BİLİMSELLİK VURGUSU
Depremi tüm Türkiye öğrendi. Devlet şehirleri kurarken, güvenlik ön plana çıktı. Planlama ve şehir plancılığı diye bir olgu ortaya çıktı. Bilimsellik yine ön plandaydı. Yeni yerleşim alanları ve yaşam alanları oluşturuldu. Deprem yaşamış bölgelerde deprem riskine açık alanlarda Kentsel Dönüşüm yapılması ile ilgili kavramlar ortaya çıktı.
Ancak bu alanlarda uygulama, istenilen düzeyde yapılmadı. Mülkiyet hırsı ağır bastı. Hala yollar genişletilemedi. Yıkılma riskli yerler dışında, dönüşüm çalışmalarına öncelik verildi. Deprem yaşamamıza rağmen, hala yıkım olan alanlarda kat artırımları isteniyor.

 


‘Şiddet eğilimi ve
asabiyet arttı’

İlimizde ve ülkemizde artan asayiş olayları ve taciz vakaları konusunda deprem önemli bir etken miydi tartışmaları vardı. Avukat Reyhan Şahin, dikkat çekici açıklamalar yaptı.

 

AVUKAT KONUŞTU
Deprem olmuştu. Her yer yıkılmıştı. Çadırlarda geçim kavgası vardı. İmkanlar kısıtlıydı. Herkes stresliydi. Çocuklar belki oyunlarla vakit geçiriyordu ama her zaman olduğu gibi en büyük çileyi yine kadınlar çekiyordu. Çamaşır yıkamak, bulaşık yıkamak, yemek yapmak çok büyük dertti. Eşinin geçim sıkıntısı stresi, kendisine şiddet olarak geri dönüyordu. Tabi bir de o anı yaşamanın verdiği travma. Tacizler arttı, şiddet arttı. Biz sözü yine bir uzmana Sakarya Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’nda önemli görevlerde bulunan Avkuat Reyhan Şahin’e bırakalım…
ŞAHİN: “BÜYÜK BİR
TRAVMA YAŞANDI”

“Deprem sonrası çekirdek aileler büyük aileler halinde yaşamaya başladı. Evleri yıkılanlar köylerdeki, kasabalarda ki ya da başka şehirlerde ki yakınlarının yanına gitti. Büyük bir travma yaşandı. Güvenlik ve gelecek kaygısı ile birlikte şiddet eğilimi arttı, asabiyet arttı. Boşanmalar arttı. Çocuğa şiddet olayları arttı, taciz olayları yine aynı. Artık bunlar gizlenemez bir hal aldı. Bir başka avukat arkadaşımızda benzer şekilde 1994’te şehrin rahat bir ortamı olduğunu ancak deprem sonrası insanların daha agresif ve daha alıngan olduğunu söylüyor. Buraya maddi yardımlar yapıldı. Ancak burası, bir psikoloji laboratuarına dönüştürülmeliydi. Bu yapılmadı yeterince.”

 

 

 

‘Yerel medya
bir kılavuz oldu’


Cep telefonlarının çaresiz kaldığı ve iletişimin bittiği deprem anında ve sonrasında vatandaşın sesini duyurması önemliydi. Bu konuda yerel medya önemli bir rol üstlendi.

Depremde iletişim büyük sorundu. Sakarya depremde büyük acı çekmiş ama sorunlarını bir türlü dünyaya aktaramıyordu. Bu aşamada yerel medya büyük bir unsur olarak ortaya çıktı. Sakarya’nın sesini önce Türkiye, sonra geç de olsa dünya duydu. İnsanlar yerel gazeteleri ellerinden bırakmadı, yerel televizyonları izledi, yerel radyoları dinledi. Birçok hakkı yerel medya sayesinde kazandı. Kalıcı konutlarda yaşanan sorunlar, prefabrik okullarda ki eğitimin olumsuzlukları, yerel medya haberleri ile daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşturuldu. Bu konuda açıklamayı Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur yaptı;
“MEDYA ÖNEMLİ BİR ROL OYNADI”
“İlk yıllarda yaraları sarma süreci, medyadan takip edildi. Yerel medya adeta bir kılavuz oldu. Sonraki süreçte de deprem güvenliği ile ilgili medya, çağrılarda bulundu. Yine çeşitli hakların kazanılmasında medya, önemli bir rol oynadı. Kalıcı konutların eksikliklerinin giderilmesi, prefabrik okulların ve yapıların kaldırılması, yeni yerleşim yerlerinin tercih edilmesi ile ilgili sayısız haber yapıldı. Son olarak medyanın büyük çabaları sonucu kalıcı işyerleri, kamuya kazandırıldı. Ancak yine de deprem konusunda halkta sosyal bilinç oluşması anlamında istenilen yol kat edilemedi.”

 

‘Her aşama
kontrol ediliyor’


En çok değişimi depremden sonra belediyeler yaşadı. Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli: “Deprem yönetmelikleri çerçevesinde çıkarılan kanunlar gereği imar konularında daha titiz davranılmaya başlandı.” dedi.

Yaşanan deprem belkide en çok belediyeleri etkiledi. Yeni kanunlar çıktı. Belediyenin sorumlulukları arttı. Belediyeler daha duyarlı oldu. İmar konusunda önemli adımlar atıldı. Denetimler artırıldı. Yeterli düzeyde olmasa da artık inşaatlar eskisi gibi gelişi güzel bırakılmıyor. Yine eğitimler artırıldı. Halka yönelik seminerler arttı. İlimizde en fazla yıkımın yaşandığı Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, bu konuda şöyle katkı sağladı.
DİŞLİ: “KALİTE STANDARDI GELDİ”
Deprem yönetmelikleri çerçevesinde çıkarılan kanunlar gereği, imar konularında daha titiz davranılmaya başlandı. Denetimler arttı. İmar kat adetleri düşürüldü. Binalarda kullanılan betona kalite standardı getirildi.C-20’nin altında beton dökülmüyor. İnşaatlarda kaçak demir kullanımının önüne geçildi. Binaların her aşaması belediyedeki teknik çalışanlarımızca kontrol ediliyor. Her parselde zemin etüdü yapılarak her binanın tabanı daha güçlü hale getiriliyor. Binalarda asma katlar kaldırılarak kolonlarda kesme kuvvetinden doğabilecek hasarlara engel olunuyor. Bitişik binalarda kat sayıları eşitlendi. Ağır hasarlı binalar tespit edilerek teker teker yıkıldı. Konut açıklarına katkıda bulunmak amacıyla belediye olarak bizde konut yaptık. Belediye olarak halkın deprem konusunda daha bilinçli olması için seminerler düzenleniyoruz. Deprem gerçeğine dikkat çekmek ve depremde hayatını kaybedenleri unutmamak için belediyemiz tarafından Deprem Müzesi açıldı.
 
16 Ağustos 2013 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI