19 Mayıs 2019

Mısır’a Kent Meydanı’ndan destek


İHH Sakarya Şubesi tarafından düzenlenen Mısır katliamına tepki gecesine katılan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Biz kendi birliğimizi, kardeşliğimizi güçlendirerek zulüm altında kalan kardeşlerimiz için elimizden geleni yapacağız.

Bir memleket küfürle ayakta durabilir ama zulümle asla. Bu zulmün en kısa sürede son bulmasını Allah’tan diliyoruz” dedi.
Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) düzenlediği Mısır katliamına tepki gecesine katıldı. Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen geceye Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun yanı sıra, AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, AK Parti MKYK Üyesi Çiğdem Erdoğan Atabek, İl Genel Meclisi Başkanı Oktay Yıldırım, İHH Sakarya Şube Başkanı Ruhi Ademoğlu, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Mısırlı bağımsız gazeteci Ali Zalad, STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Mısır’da şehit olan binlerce Müslüman için okunan Kuran tilaveti ile başlayan program İHH Sakarya Şube Başkanı Ruhi Ademoğlu’nun selamlama konuşması ile devam etti. Ademoğlu, “Bu gecenin güzelliği, kardeşliğimizi gösterdiği için var. Bugün Mısır’da birilerinin hakkına tecavüz edenler değil, hakkına tecavüz edilenler zülüm altında. Bizler zulmün karşısında, mazlumun yanındayız.” diye konuştu.
Mısır’da yaşanan bu zulmün tüm insanlığın gözü önünde gerçekleştiği vurgusunu yaparak konuşmasına başlayan Başkan Toçoğlu, “Bu mücadele bugün sadece Mısır’da başlamış bir mücadele değil. Bu mücadele dünyanın başlangıcından beri devam eden hak- batıl mücadelesidir. Burada asıl önemli olan dünyayı demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü söylemleri ile ayağa kaldıranların, bugün bu coğrafyada yapılan zulümler karşısındaki tutumlarıdır. Eğer bu böyle olmasaydı insanlık adına gerekeni Mısır, Suriye ve diğer gözü yaşlı coğrafyalarda yapar, insanlık onuruna yakışır tutumları sergilerlerdi. Biz kendi birliğimizi, kardeşliğimizi güçlendirerek zulüm altında kalan kardeşlerimiz için elimizden geleni yapacağız. Kendi ülkemizde de kardeşliğimizi ve dayanışmamızı sağlam tutarak gelebilecek felaket senoryalarına hazırlıklı olacağız. Bir memleket küfürle ayakta durabilir ama zulümle asla. Orada da bu zulmün en kısa sürede son bulmasını Allah’tan diliyoruz. Geceniz hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.
Yakın geçmişte yaşadığı darbeler tarihiyle darbelerin felaket ve ölümleri getirdiğini dile getiren AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, “Mısır’da çok büyük bir kıyım yaşanıyor. Kadın, çocuk, yaşlı denmeden insanlar her geçen gün katlediliyor. Dünya medeniyetler tarihinin en kadim medeniyet coğrafyasında yaşanan bu büyük felaketin, kanın ve gözyaşının bir an önce dinmesini diliyoruz.” dedi.
Konuşmaların ardından Kent Meydanı’nda yatsı namazı kılınarak duâ edildi. Katliama tanık olan Mısırlı bağımsız gazeteci Ali Zalad Sakaryalılara seslendi. Dünya basınının Mısır’da yaşananların sadece yüzde 1’ini aktardığını belirten Zalad, Sakaryalılara teşekkür etti. Zalad şöyle konuştu: “Mısır’da çok büyük bir katliam ve acı yaşanıyor. Gözünü kırpmadan silah doğrultup kardeşlerimiz katlediliyor. Dünyanın gözü önünde yaşanan bu katliama tepki ne yazık ki beklenen düzeyde değil. Bizlerle birlikte olan Türkiye’den bu zulme lanet okuyan, duâ eden tüm kardeşlerimizden Allah razı olsun. Sizden ricamız duâlarınızı eksik etmemeniz ve meydanları boşaltmamanızdır.” 
17 Ağustos 2013 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI