15 Ağustos 2018

Başarılı öğrencilere STK’lar destek versin


Geçtiğimiz hafa içinde il genelinden Seviye Belirleme Sınavlarında başarılı olan öğrencilere düzenlenen tören ile ödülleri verildi.

İlimizin eğitim seviyesini başarılarıyla taçlandıran bu öğrencilerin ödüllendirilmesi elbette, bu başarının daha yukarıya çıkmasına katkı sağlayacaktır. Hedefimiz bu başarıyı daha yukarıya çıkartmaktır. Yapılan bu ödül töreninden sonra bir okuyucumuz aradı Hendek’ten. Mustafa Arslan isimli okurumuz, ilimizin eğitim seviyesinin arttırılması için değişik projelerin hazırlandığı ve bu projeler doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Öğrencilerin ödüllendirilmesinin bu sınavlarda başarısını teşvik edeceğini belirten okurumuz, başarının daha da yukarı çıkması için, sadece ilgili kurumların değil Sivil Toplum Örgütlerin de destek olması gerektiğini ifade ederek, bir öneride bulundu. Okurumuz bu yıl açıklanan SBS ilk bininde 17 öğrencinin olduğunu vurgulayarak, “Bana göre, bu öğrencilerin eğitim hayatları boyunca, Valilik, Sivil Toplum Örgütleri ve diğer bazı kurumlar burs vererek desteklenmeli. Bir çok öğrenci ekonomik şartlardan okuyamayacağım diyerek, bu sınavlara ağırlık vermiyor. Ancak, bu şekilde verilecek burslarla öğrenciler teşvik edilerek, bu sınavlara ağırlık vermesi sağlanabilir. Bu da ilk bin içinde daha fazla Sakaryalı öğrenci yer alabilir. Böyle bir öneriyi sizin aracılığınızla duyurmak istiyorum” diyerek görüşünü belirtti.
Önce okurumuz Mustafa Arslan’ı eğitim konusunda ki hassasiyetinden dolayı tebrik ediyorum. Özellikle deprem sonrası ilimizin eğitim seviyesinde önemli düşüşler yaşandı. İlk yıllar bu düşüşü depremin etkisi olarak algıladık sonraki yıllarda düzelmesini bekledik ancak, herhangi bir değişiklik olmadı. Sınav sonuçlarına göre 50’nci sıralarda yer aldık. Sıralamada ki yerimiz bize yakışmayan bir durum. Bu nedenle, eğitime yönelik her türlü fikrin dikkate alınması lazım. Okurumuz Mustafa Arslan’ın da fikri bunlardan biri…

**

Alerjisi için sıra alamadı

İlimizde sorun yaşanan hizmetler arasında sağlık konusuda geliyor. Her ne kadar şehir merkezinde Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi devasa bir sağlık kompleksimiz bulunsa da, hizmet konusunda özellikle randevu almada yaşanan şikayetler sıklıkla gündeme geliyor. Bunun nedeni ise şehir merkezinde bulunan tek tam teşekküllü hastanenin Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi olması. Bunun çözümü ise şehir merkezinde ikinci bir devlet hastanesinin kurulması. Diğer bir sorun ise ilimize gelen doktorların, burada kalmalarını sağlamak. İlimizin sağlık hizmetlerinden sorumlu yetkililer bunun için gelen doktorlara branşlarıyla ilgili gerekli altyapının mutlaka sağlanması gerektiğini söylüyor. Lafı uzatmadan gelelim, bizi bu yazıyı yazmaya sevk eden olaya.
Geçen hafta Söğütlü’den Ali Ayyıldızaradı. Kendisi bir süredir vücudunda kaşıntılar olduğunu bunun için Dahiliye ve Cildiye servisinden randevu almak istediğini söyledi. Ancak 28 gün sonraya randevu verildiğini ifade etti. Daha sonra Ferizli hastanesine rahatsızlığının artması üzerine başvurmuş. Burada serum verip göndermişler. Tekrar randevu almak için intternete girmiş ancak yine aynı sonuçla karşılanmış. Okurumuzla yaptığımız telefon görüşmesinde yetkililerin ilimizde sağlık sektöründe sorun olmadığını defalarca vurguladığını ifade ederek, “Dahiliye ve cildiye servisinden bile 28 gün sonra izin alıyorsak, diğerlerini düşünemiyorum. Gerisini siz tamamlayın” diyerek konuyu dile getirmemi istedi.
Ali Bey hergün bu sorunu yaşayan yüzlerce vatandaştan sadece biri. Sorunun kaynağı da hemen hemen belli gibi. Burada ilimizin siyasilerini ve Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğine büyük görev düşüyor. Öncelikle, SEAH’ta ki yoğunluğunun azaltılması ve son basamak sağlık hizmeti yani araştırma ve tanı yapabilmesi için şehir merkezinde bir devlet hastanesi kurulmalı. İkinci çözüm olarak ilimize atanan doktor ve sağlık personelinin tam hizmet verebilmesi için gerekli alt yapının hazırlanması gerekiyor.

**
Okuyucuya
teşekkür

‘Vatandaş Ne Diyor?’ köşesi üç gündür sizden gelen talep ve istekler doğrultusunda devam ediyor. Gösterilen ilgiden ötürü teşekkür ediyorum. Ancak köşenin yayınlanmasıyla birlikte direk telefonla arayarak tebrik eden Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Osman Ünlü ve Uzun yıllar siyaset dünyasında kendini göstermiş Baki Kır’a teşekkür ederim.
 
19 Eylül 2013 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI