17 Ocak 2019

Sakarya, en fazla ihracat yapan 9’uncu il oldu


TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından Artvin’de açıklanan Türkiye ihracat rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulunan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul Sakarya ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Kösemusul, “Türkiye’nin 2023 Vizyonu çerçevesinde hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz. İlimizin ihracatta gösterdiği artış oldukça memnuniyet vericidir. İhracat anlamında tablonun geneli incelendiğinde ufak artış azalışlardan ziyade genel perspektifteki yükseliş bizleri geleceğe dair umutlandırıyor ve daha azimle, hırsla çalışmamız çerçevesinde yönlendiriyor. Bu bağlamda, Sakarya Eylül ayı ihracatı 214 milyon 813 dolar olarak gerçekleşti. 2013 yılı Ocak-Eylül dönemi 9 aylık rakamları değerlendirildiğinde; ilimiz 1 milyar 583, 215 dolar ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,7 artış gösterdi. Sakarya ayrıca, ihracatçı iller sıralamasında 9’uncu sıradaki yerini korudu. Geçen yılın Eylül ayına göre yüzde 40 artış gösteren ilimiz ihracatı Türkiye ortalamasının üzerinde seyretti” dedi.
Bu yıl Sakarya’dan yapılan ihracat sektörler bazında değerlendirildiğinde Ocak- Eylül olmak üzere 9 aylık dönemde sektörler bazında şöyle gerçekleşti: 1 milyon 287 bin 860 Dolar ile taşıt araçları ve yan sanayi, 65 bin 506 Dolar ile kimyevi maddeler ve mamulleri izlerken demir ve demirdışı metaller, iklimlendirme sanayi, hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri ilk 5 sektör arasında yer aldı.
Türkiye’nin ihracatının geçen yılın Eylül ayına göre yüzde 11,1 artışla 12 milyar 555 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, “TİM verilerine göre, ihracat 9 ayda yüzde 0,6 artarak, 111 milyar 260 milyon dolara, son 12 ayda ise yüzde 3,3 artış göstererek 151 milyar 530 milyon dolara ulaştı. 2013 yılı Eylül ayında ülke genelinde en fazla ihracatı 1 milyar 966 milyon dolarla otomotiv endüstrisi gerçekleştirdi. Otomotiv endüstrisi ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31.3 oranında artış gösterdi” diye konuştu.
Kösemusul, Türkiye’ye dünya penceresinden bakıldığında ciddi bir atılım içerisinde olduğunu belirterek, “Küreselleşen ticari koşullara ayak uydurmaya çalışan Türkiye, özellikle dış ticarete yönelik gerçekleştirdiği hamlelerle güçlü bir ekonomiyi hedef alıyor. Bu amaç doğrultusunda ülkemiz, 2023 yılında 500 milyarlık ihracat gerçekleştirerek dış ticarette iddialı bir noktaya ulaşmanın gayretinde özel sektörü de arkasına alarak çalışmalarına devam ediyor. Bizler de ilimiz ve ülkemiz iş dünyasının lokomotifi olarak anılan iller arasında yer almak hedefi ile çalışmalarımıza devam edeceğiz. Emeği geçen tüm üyelerimize teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarını sürdürmeleri için SATSO olarak 7 gün 24 saat hizmette olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
1 Ekim 2013 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI