23 Ekim 2018

BİZ İNSAN DEĞİL MİYİZ?


Dernekkırı prefabriklerinde yaşayan aileler mağduriyetlerine çözüm bulunmadığı gerekçesiyle, Adapazarı Kaymakamlığı binasının önünde oturma eylemi yaptı. Aileler, 7Biz insan değilmiyiz” diyerek tepki gösterdiler

Deprem sonrası geçici barınmak amacıyla kurulan Dernekkırı’nda oturan vatandaşların bir bölümünün kalıcı binalara taşınmasının ardından, bölgede kalan vatandaşlar, dün Adapazarı Kaymakamlığının önüne giderek oturma eylemi yaptı. Bölgede oturan vatandaşların bir bölümünün Korucuk Mahallesinde yapılan Sosyal konutlara taşınmasının ardından, prefabriklerin yıkılması için ihale açılmış, ihalenin ardından boş konutların yıkılmasına başlanmıştı.
KİRAYA ÇIKAMIYORUZ
Ancak, bölgede bulunan bazı vatandaşlar imkanlarının olmadığı nedeniyle elektriği ve suyu kesik bu prefabrik binalarda oturmaya devam ediyor. Konutlarda mağdur olan vatandaşlar, yaşadıkları zor durumu defalarca ilgili mercilere iletmelerine rağmen duyarsız kalınmasına tepki gösteren vatandaşlar, “Maddi durumumuz iye değil. Kiraya çıkamıyoruz. Bize verilen kira yardımı vaadleri de sonuçsuz kaldı. Biz insan değilmiyiz” diyerek isyan ettiler.
OTURMA EYLEMİ
Duruma tepki gösteren mağdur aileler dün, eşyalarıyla birlikte Adapazarı Kaymakamlığına gittiler. Kaymakamlık önüne eşyalarını seren vatandaşlar burada oturma eylemi yaparak duruma tepki gösterdi. Eylemi gerçekleştiren Hülya ve Ayhan Demirci çiftinin küçük oğlu Sedat Demirci ise “Okulumuzu kapattılar. Okulumuzu tekrar açsınlar. Ben okula gitmek istiyorum” dedi. Yapılan eylem üzerine Sakarya Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tanyel, bölgeye gelerek, eylem yapan vatandaşı dinledi.
YENİDEN TESPİT
Bir süren eylemcilerle konuşan Başkan Tanyel daha sonra, konuyu aktarmak üzere Adapazarı Kaymakamı İsmail Gündüz’ün makamına çıktı. Yapılan görüşmenin ardından açıklama yapan Orhan Tanyel, “Kaymakamımız bölgedeki ihtiyaç sahibi depremzedelerin ev sahibi edildiğini ve bölgede kendisine bakamayacak kimsenin kalmadığını söyledi. Ben de tekrar tespit yapılmasını talep ettim. Kendileri de kabul ettiler. En yakın zamanda gelerek ihtiyaç sahipleri tespit edilecek ve gerekli yardımı alabilecek. Ben Kaymakamımıza güveniyorum” diyerek bilgi verdi.

AÇIKLAMA YAPTI
● Dün yaşanan eylemin ardından Adapazarı Kaymakamlığı Dernekkırı prefabriklerinde yaşayan ailelerle ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada, burada yaşayan 260 aileden 163’ünün konut sahibi edildiği, kaymakamlığın yönlendirmesiyle de kalan ailelerin taşınarak bölgenin tamamen boşaltılma konumuna geldiği belirtildi. Bölgenin sağlıksız, güvensiz olduğu, ayrıca elektrik ve suyunun da kesildiği, bölgede 6 evsiz ailenin kaldığı bildirildi.
 
2 Kasım 2013 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI