20 Haziran 2019

‘Kıdem tazminatı İşçinin güvencesidir’


Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, özel sektörün büyük bölümünün kıdem tazminatından istifade edemediğini belirterek, "Onlar da kıdem tazminatı kapsamı içine alınsın, bununla ilgili bir çalışma yapılsın. Kıdem tazminatı, işçinin geleceğinin güvencesidir

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay özel sektördeki kıdem tazminatlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’de her fırsatta belli kesimlerin kıdem tazminatıyla ilgili olumsuz görüş bildirdiğini söyledi. Kıdem tazminatının işçi hareketinin en önemli kazanımlarından olduğuna dikkati çeken Atalay, “Bu ülkede işçinin 30-35 senede kazandığını bir ayda kazananlar kıdem tazminatının ne kadar önemli olduğunu anlamaz. Kamuda herkes kıdem tazminatından istifade ediyor. Özel sektörde kurumsallaşmış büyük iş yerlerimiz kıdem tazminatını ödüyor, bunlar çalışanların yüzde 7’si civarında. Onun dışında özel sektörde ’merdiven altı’ diye tabir ettiğimiz şartlarda çalışan işçilerimizin büyük bölümü kıdem tazminatı almıyor. Bunların aldıkları ücret asgari ücret seviyesindedir" diye konuştu.
ÇALIŞMA YAPILSIN
Atalay, bazı siyasiler ve işverenlerin kıdem tazminatının hiç verilmemesi durumunda memnun kalacağını da ileri sürdü. Kıdem tazminatıyla ilgili olumsuz görüş bildirmenin günah ve ayıp olduğunu dile getiren Atalay, şöyle konuştu “Kıdem tazminatıyla ilgili yapının bozulmasından yana değiliz ama 950 bin devlette çalışan taşeron işçi var. Özel sektörün büyük bölümü kıdem tazminatından istifade edemiyor, onlar da kıdem tazminatı kapsamı içine alınsın, bununla ilgili bir çalışma yapılsın. Bu çalışmaya her türlü katılmaya, katkı sağlamaya hazır olduğumuzu söylüyoruz ama ne hikmetse belli siyasiler kıdem tazminatının bu şekliyle devam etmemesini arzu ediyor. Kıdem tazminatı, işçinin geleceğinin güvencesidir” dedi.
 
12 Kasım 2013 , Salı Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI