17 Ekim 2018

Dershanecilerden tepki


Dershane sahipleri, dershanelerin haksız kazanç sağlayan kurumlar gibi gösterilmeye çalışılmasının kendilerini ciddi manada yaraladığını belirtti.

Özel Dershaneler Birliği Derneği Başkanı Yavuz Müftüoğlu, Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği Başkanı Yılmaz Akçay ve Güven Dershane Sahipleri Derneği Başkanı Oğuz Hak ile dershane sahipleri Tunatan Tesisleri’nde basın açıklaması yaptı. Dershaneciler adına ortak açıklamayı okuyan Yavuz Müftüoğlu, dershaneciliğin bir ihtiyaçtan doğduğunu söyledi.

Müftüoğlu, eEğitim sistemindeki sorunların sebebinin dershaneler olmadığını belirterek “Hali hazırda YGS-LYS-SBS-KPSS-DGS-ALES-AÖF-YDS gibi onlarca sınav merkezi olarak uygulanmaktadır. Dershaneler , sınav sisteminin ve eğitimdeki eksikliklerin sonucudur. Bu açıdan dershaneleri öncelikle eğitim sistemi eksikliklerini gideren ve eğitime destek olan kurumlar olarak görmek gerekir.” dedi.

DERSHANELER GÜNEYDOĞU’DA ÖRGÜT BÜNYESİNE KATILIMI AZALTTI

Varlıklı ailelerin özel ders aldırarak çocuklarını ayrıcalıklı duruma getirirken , orta halli ve altındaki aileler için ise dershanelerin umut kapısı olduğunu vurgulayan Müftüoğlu, şunları kaydetti: “Özellikle Anadolu’da kısıtlı imkanlara sahip ailelerin çocukları iyi üniversitelere dershanelerde aldığı eğitimle girebilmiştir. Güneydoğu’da dershanelerin ve etüt merkezlerinin yaptığı çalışmalar öğrencilerin çeşitli örgütlerin bünyesine katılmasını azaltmış ve topluma yararlı bireyler haline gelmesini sağlamıştır. Böylece dershaneler herkese uygun olan alternatifleri sunarak, imkanı olanlar yanında imkanı olmayanlar için de adil rekabet ortamları hazırlayarak ve fırsat eşitliğini daha geniş tabana yaymaktadır.”

DÜNYADA DERSHANEYİ YASAKLAYAN BİR ÜLKE YOK

Müftüoğlu, dünyada dershaneciliğin yasaklandığı hiçbir ülke olmadığını dile getirerek Fransa, İrlanda, Portekiz, İtalya, Brezilya, Güney Kore, İngiltere, Amerika, Tayvan, Peru, Avusturya gibi ülkelerde dershanelerin olduğu bilgisini verdi. Son bir yıldır dershanelerin kapatılması yönündeki açıklamaların ve özellikle dershanelerin halkın sırtından haksız kazanç sağlayan kurumlar gibi gösterilmeye çalışılmasının kurum sahipleri ve çalışanlarını ciddi manada yaraladığını vurgulayan Müftüoğlu, “Halbuki bu kurumlar ders saatinin yaklaşık 3-4 lira gibi cüzi bir rakamla hizmet verip ayakta durmaya çalışmaktadır. Sokaktaki sade vatandaştan akademik çevrelere muhalefet partilerinin milletvekili, sözcü ve liderlerinden iktidar partisinin milletvekillerine,önceki milli eğitim bakanlarına, bazı bakanlara iş çevrelerinden , pek çok sivil toplum örgütüne ve de Sayın Cumhurbaşkanı’na kadar toplumun her kesiminden yüzde 70’lerle ifade edilen karşı çıkışlara rağmen nedendir bu ’Dershaneleri kapatacağım’ ısrarı…” ifadelerini kullandı.

ANAYASAL HAKLARIMIZ YOK SAYILIYOR

Toplumun önemli bir kesimini ilgilendiren,ulusal ve evrensel hukuk ilkelerine aykırı bulunan ,girişim özgürlüğünü, öğrenme ve öğretme hakkı gibi anayasal bir dizi haklarının yok sayıldığına işaret eden Müftüoğlu “Dershanelerin olmadığı ortamda dar ve orta gelirli aileler çocuklarını iyi bir okula yerleştirmek için özel ders aldırmak zorunda kalacaklar ve bu, onlara daha pahalıya mal olacaktır.Özel okulların yüzde 40‘nın boş olduğu bir ülkede dershanelerin özel okula dönüşmesi gerçekle hiç bağdaşmamaktadır. Dershanelere yıllık 2 bin – 3 bin TL ödeyen dar ve orta gelirli velilerin fiyatları 8-15 bin arasında değişen okullara gönderemeyeceği çok açıktır. “ şeklinde konuştu. 
20 Kasım 2013 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI