22 Eylül 2018

‘Dershanelerin kapatılması siyasal bir hesaplaşmadır’


428’inci basın açıklamasının okunduğu Sakarya Adalet ve Özgürlükler eyleminde gündemden düşmeyen dershanelerin kapatılması ve kadına yönelik şiddet ele alındı.

Sakarya Adalet ve Özgürlükler eyleminde dershanelerin kapatılması ve kadına yönelik şiddet ele alındı. AKM önünde yapılan basın açıklamasını Sakarya Dayanışma Derneği’nden Emre Berber okudu. Berber, “Ülkedeki neredeyse bütün siyasi gücü elinde bulunduran hükümet dershanelerin eğitim sistemini nasıl da ifsad ettiğini anlatıyor. Buna karşılık, diğer taraf ise dershanelerin eğitim sistemindeki rolünün öneminden bahsediyor. Yani iki taraf da bu meseleyi tamamen eğitimle alakalı bir meseleymiş gibi tartışmaya devam ediyorlar. Oysa dershane tartışmasıyla açığa çıkan esas meselenin eğitimle alakalı olmaktan ziyade siyasal bir mesele olduğu çok açık” dedi.
BEN YAPTIM
Başbakanın, iktidarın tamamen kendi elinde toplanmasını, tepeden tırnağa tüm yönetsel kararların kendi inisiyatifinde olmasını istediği vurgulanan açıklama da Berber şöyle devam etti, “Buna karşı herhangi bir itirazı da kabul etmiyor. Dershaneler hakkında gündeme gelen düzenleme de aslında tam bu istekle alakalı. Bu siyasal bir hesaplaşma olduğundan, dershaneler hakkındaki düzenleme, olması gerektiği gibi uzun ve geniş istişarelere dayanmıyor. Tüm süreç ben yaptım oldu mantığıyla gerçekleştiriliyor. Başbakan’ın ifadesiyle karşı taraf da bu karara canhıraş itiraz ediyor.”
TÜİK VERİLERİ
Kadına şiddet konusunda da açıklama yapan Berber şunları söyledi: “Geçen Pazartesi 25 Kasım kadına karşı şiddete hayır günüydü. Bu vesileyle de kadına karşı uygulanan şiddetin can yakıcı bir sorun olarak gittikçe daha da belirginleştiğinden bahsetmek istiyoruz. 2013 yılının başından itibaren yalnızca 9 Ayda 199 kadın kadına şiddet kapsamında cinayete kurban gitmiştir. TÜİK verilerine göre Türkiye’deki kadınların yarısına yakın ömrünün herhangi bir döneminde aile içi şiddete maruz kalmış. Kadına yönelik şiddetin dini bir kılıfla servis edilerek toplumumuzda yer etmesi edilemez.”
 
1 Aralık 2013 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI