21 Eylül 2018

SIRMA RUHSATI SORUŞTURMALIK


Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Duran, Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Uslu ve 49 kişi hakkında Sırma Su için verilen usulsüz imar ve ruhsat nedeniyle soruşturma açılması izni verildi

AZİZ DURAN DA VAR
Sapanca Mahmudiye’de 2008 yılında kaçak olarak inşa edilen ve Büyükşehir Belediyesi’nin daha sonradan verdiği imarla Sapanca Belediyesi’nin ruhsatlandırdığı Sırma Su fabrikasıyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı Müfettişlerinin yaptığı inceleme tamamlandı. Müfettişlerin hazırladığı rapor doğrultusunda İçişleri Bakanı Muammer Güler Büyükşehir eski Belediye Başkanı Aziz Duran, Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Uslu, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli’nin de aralarında bulunduğu 51 kişi hakkında soruşturma izni verdi.
YENİHABER UYARDI
Sapanca Mahmudiye’de Mahmudiye dere yatağı içinde kaçak olarak inşa edilen Kaynak Suları Şişeleme ve Ambalajlama tesisi (Sırma Su) ile ilgili süreç 2008 yılında başladı. Sapanca Belediyesi söz konusu fabrika inşaatını 01.07.2008 tarihinde mühürledi ve daha sonra yıkım kararı aldı. Söz konusu fabrikanın bulunduğu alan Çevre Düzeni Planı’nda görünmesine rağmen Büyükşehir Belediye Meclisi 11.08.2008 tarihinde Yenihaber’in ısrarlı yayınlarına rağmen fabrikanın bulunduğu alanla ilgili imar düzenlemesine giderek daha önce “diğer tarım alanı” olarak görünen yeri “kaynak suyu şişeleme alanı” olarak değiştirdi.
DİŞLİ İSTİFA ETMİŞTİ
Daha sonra bu konu ulusal gündeme de taşınırken AKP Sakarya Milletvekili Şaban Dişli, Sırma Su’nun kaçak fabrikasının da aralarında bulunduğu çeşitli iddialar nedeniyle Genel Başkan yardımcılığı görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Bu arada Kocaeli Mimarlar Odası Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak söz konusu imar düzenlemesine itiraz etti. Ancak Büyükşehir Belediye Meclisi itirazı reddetti. Bunun üzerine Oda, İdare Mahkemesi’ne dava açarak Mahmudiye’deki kaçak su fabrikasına ruhsat yolu açan imar düzenlemesinin iptalini istedi.
BELEDİYE RUHSAT VERDİ
Sapanca Belediyesi yapılan itirazların sonuçlanmasını beklenmeden apar topar Sırma Su fabrikasına önce inşaat ruhsatı sonrasında da yapı kullanma izin belgesi verdi. 2009 yılında verilen bu ruhsatların ardından 07.10.2010 tarihinde Sakarya 1. İdare Mahkemesi Büyükşehir Belediyesi’nin usulsüz meclis kararını iptal etti. Kaçak olarak yapımına başlanan fabrikaya ruhsat verilmesine olanak verecek şekilde imar düzenlemesi yapılmasını sağlayan, bu şekilde söz konusu firmanın menfaatine yönelik işlem yapıldığını düşünen müfettiş Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, Sapanca Belediye Başkanı İbrahim Uslu, Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Zafer Poyraz, Sapanca Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Erdinç Sözer’in aralarında bulunduğu 51 kişi hakkında soruşturma izni verilmesini istedi.
BAKAN İZİN VERDİ
İçişleri Bakanı Muammer Güler Teftiş Kurulu’ndan gelen bu talebi onayladı. Danıştay’da itiraz yolu açık olmak üzere soruşturma izni verilen isimler şunlar: Aziz Duran, Zafer Poyraz, İbrahim Uslu, Erdinç Sözer, Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri; Süleyman Dişli, Hüseyin Kaşkaş, Yusuf Çelebi, Yusuf Candan, Necdet Tömekçe, Hasan Çalışır; Osman Aydın, Yaşar Akgün, Hayati Arıcı, Yakup Alaylı, İrfan Püsküllü, İmdat Akgünler, Nail Kahveci, Hüseyin Yaşar Öz, Nazmi Bostancı, Abdullah Günodoğdu, Yaşariye Döner, Mehmet Gürel, Nuri Önder, Ali Akdeniz, Neşet Karakullukçu, Yaşar Karaağaç, Mahmut Safitürk, Sinan Sert, Yüksel Sözer, Ahmet Çalışkan, Kazım Gürsoy, Hamdi Akkoç, Osman Çap, Osman Kesikbaş, Mustafa Pir, Yusuf Şahin , Sabit Sunman, Ahmet Çil, Mehmet Uzunoğlu ve Hasan Basri Gür ile Sapanca Belediye Meclis üyeleri; Ayşe Kazancıoğlu, Nazmi Bostancı, Özkan Öztürk, Alattin Aktaş. Kemal Özen, Mustafa Üstübi, Ahmet Sofuoğlu, Abdullah Gündoğdu, Yahya Gümüşel, Mehmet Ali Kahraman ve Bülent Nalbantoğlu. 
 
16 Aralık 2013 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI