18 Ağustos 2018

DSİ harekete geçti


Kocaeli ve ilimizin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü’nün endüstriyel kullanım ve kuraklık sebebiyle hızla kuruması, DSİ’yi harekete geçirdi.

Son günlerde giderek su seviyesi düşen Sapanca Gölü için DSİ harekete geçti. İlimize gelen DSİ heyeti, gölde inceleme yaparak, gölden su çekim noktalarının tespitini yapacak, kaçak, bedelsiz kullanımın önüne geçecek. Bu kapsamda Vali Mustafa Büyük’ün başkanlığında DSİ genel müdür yardımcıları ve daire başkanları gerçekleştirdikleri toplantıda gölü masaya yatırdı. Basına kapalı yapılan toplantıdan sonra gazetecilere açıklama yapan SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, DSİ heyetinin Sapanca Gölü’nün su alım noktalarına bakacağını belirtti.
BEŞ AYRI NOKTA
Bu durum kendilerinin çoktan beri arzu ettiğimiz bir husus olduğunu vurgulayan Keleş, “Sapanca Gölü’nün kullanımında kontrolsüzlük söz konusu. Bu bizim yıllardan beri vurguladığımız bir husustur. Bizim su aldığımız nokta belli. Fakat Kocaeli bölgesinde şu an bildiğimiz 5 ayrı noktadan su çekimi yapılıyor. Bunun doğru olmadığını, gölün su bütçesini zorlayacağını yıllardan beri söylüyoruz. 2006-2007 yılında da biz hep bunları vurguladık. Bu gidişatın Sapanca Gölü’nün su bütçesini zorlayacağını, bir gün alarm vereceğini biz o yıllarda söylemiştik. Sonuç itibariyle üzülerek gördüğümüz husus, bu sorumsuzluğun bizi getirdiği nokta bu” diye konuştu.
DSİ GEÇ KALDI
DSİ Genel Müdürlüğü’nün Sapanca Gölü için harekete geçmede geç kaldığını kaydeden Keleş, “Bu ziyaret geçmiş bir ziyarette olsa yerinde tespit yapacak. Umarım bu tespitler sonucu Sapanca Gölü’nden kontrolsüz, ölçümsüz, bedelsiz su alımları bir an önce engellenir” ifadesini kullandı. DSİ heyeti açıklama yapmazken, iki gün boyunca gölün özellikle Kocaeli bölgesinden sanayinin su çektiği alanlar belirlenecek. Gölde yapılan incelemenin nihai amacının ise bir plan dahilinde gölden sanayinin su almasının önüne geçilecek. TÜPRAŞ ise Sapanca’dan su kullanım yetkisinin KIT’lere 1950’li yıllarda Yüksek Planlama Kurulu kararıyla verildiğini savunuyor. 
 
21 Şubat 2014 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI