22 Eylül 2018

‘Abhazca yok olma tehditinde’


21 Şubat Dünya Anadil Günü kapsamında Sakarya Kafkas Kültür Derneği tarafından AKM’de yapılan etkinlikte konuşan Kafkas Federasyonu Başkanı Yaşar Arslankaya, Abhazca’nın yok olma tehlikesi altında olan 15 dilden biri olduğuna dikkat çekti.

Kafkas Dernekleri Konfederasyonu tarafından 21 Şubat Dünya Anadili günü etkinliği Adapazarı Kültür Merkezi (AKM)’nde gerçekleşti. AKM’de yapılan etkinliğe katılımın yoğun olması dikkat çekerken ünlü sunucu Ali İhsan Varol sahneye çıkarak Adige-Abhazca kelime oyununu sundu. Programa Türkiye Kafkas Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Arslankaya, SAÜ Kafkas Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi Başkanı Ümit Ekin, Abhazyalı parlamenterler, Adıgey Üniversitesi akademisyenleri ile birçok Abhaz ve Adıgey kökenli vatandaşlar katıldı.
ANADİL
Programın açılış konuşmasını yapan Sakarya Kafkas Kültür Derneği Başkanı Orhan Sarı, ana dilin önemine değinerek insana doğumdan ölüme öğrenme ve öğretmeye yarayan tek şeyin dil olduğunu ifade etti. Hiçbir dilin bir başka dile üstünlüğünün olmadığını dile getiren Sarı, “Herkesin bir anadili vardır. İnsan ne kadar farklı dil öğrenirse öğrensin onun duygularında, hislerinde yaşadığı hep anadilidir” dedi.
BAĞLARI GÜÇLENDİRMEK
SAÜ Kafkas Araştırmaları ve Uygulamaları Merkezi Başkanı Ümit Ekin ise, ilimizde çeşitli etnik gruplara mensup insanların yaşadığını hatırlatarak, “Sakarya’da çok fazla Kafkas kökenli vatandaşımız var. Gürcü, Çerkez, Abhaza kökenli vatandaşlarımızın ilimizde yaşadığını biliyoruz” dedi. Merkezlerinin kuruluş amacını Kafkas ülkeleriyle ilimizdeki vatandaşların bağlarını güçlendirmek olarak açıklayan Ekin, bölgedeki kültürel gelişmeleri araştırarak bunları paylaşmayı hedeflediklerini söyledi.
TEHLİKE
Türkiye Kafkas Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Arslankaya 21 Şubat 1999’ın UNESCO tarafından ‘Uluslararası Anadil Günü’ olarak ilan edilmesinin bütün ırklar için bayram olduğunu belirtti. Abhazca’nın yok olma tehlikesi altında olan 15 dilden biri olduğuna dikkat çeken Federasyon Başkanı Arslankaya ebeveynlere seslenerek, “Bütün ailelerden çocuklarına anadillerini öğretmelerini rica ediyorum. Aile hayatında anadilimizi konuşalım. Aksi takdirde anadilimizi korumamız ve geliştirmemiz mümkün değil” şeklinde mesaj gönderdi.
TALEPKARIZ
Abhaz kökenli çocuklara okulda Türkçe öğretilirken anadillerinin unutturulduğunu dile getiren Arslankaya, “Nasıl bize Türkçe öğretilirken anadilimiz unutturulduysa, şu anda bize anadilimizi öğretmeye çalışmalılar. Bu konuda hükümetten talepkarız. Seçmeli ders olarak anadil dersinin verilmesi ile bu dillerin öğrenilmesi mümkün değil. Hükümetin bu konuya duyarsız kalmayacağını umuyoruz” şeklinde konuştu.
KİMLİK VE ANADİL
Konuşmaların ardından Prof. Dr. Sevda Alankuş katılımcılara ‘Kimlik ve Anadil’ konulu söyleşi düzenlendi. Alankuş yaptığı konuşmada, “Bir yerde ana dil sorunu varsa o sorunu bir gün hatırlar ve sonra unuturuz. Bunların adına değişik isimler konarak engelliler haftası, yaşlılar haftası da deriz. Ve o hafta geçer sonra unuturuz. Bugün de içinde bulunduğumuz Anadil haftası öyle bir şey. Anadil hareketi denildiği zaman yarında bir şey yapabilmekten bahsediyoruz. Bugün alıp üzülüp değil, hemen yarından sonra bir şeyler yapmak gereken durumdan söz ediyoruz. Anadil hareketi günü olarak ilan edilen bugün, 1999’da Pakistan’da bir dili, zorunlu hale getirmek için uğraşanlara karşı direnen öğrenciler öldürüldüğünde bu günün anısına koyulmuştur. Günlerin kaynağı batı ülkeleri oluyor” dedi.
500 MİLYON DİL
Dünyada 500 milyon dilin iz bırakmadan yok olduğunu belirten Alankuş, “Dünyanın yaşına bakılarak bu sayıyı verebiliyoruz. 1950’li yıllardan buyana yok olan dillerin sayısı ise 230’dur. Dünya’da konuşulan 6 bin dilin yarısının bu yüzyılının sonuna kadar yok olma tehdidinin olduğu söyleniyor. Bazı araştırmalara göre her yıl 10, diğer araştırmalara göre ise iki hafta da bir dil yok oluyor. Bu kadar çok dil olduğunu açıkçası bende bilmiyordum. Kendi merkezimizden bakıyoruz dünyaya. Dünya ne kadar çok kabile, topluluk, cemaat var bu sayede görebiliyoruz” dedi.
36 FARKLI DİL
Türkiye’de 36 dilin varlığından bahsedildiğini ifade ederek, “Bu dillerin durumlarına baktığınız da farklı farklı kaynaklar da farklı şeylerle karşılaşıyoruz. Türkiye’de Abhazcayı 10 bin kişi konuşuyor ama bu dili konuşan toplam 30 bin kişi var dünyada. Dünya’da ise Kafkasya’yla birlikte 125 bin kişi konuşuyor. Adigece ise 130 bin kişiden Türkiye’de 70 bin kişi konuşuyor. Dünya’da ise 300 bin Adigece konuşuyor. Çeçenceyi Türkiye’de 8 bin kişi konuşuyor. 100 binden aşağı olan diller tehlikededir. Bu anadilimizi korumayı birey hakkı olarak bakılması gerekiyor. Herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır“ dedi.
KELİME OYUNU
Alankuş’un konuşmasının ardından meşhur TV programcısı Ali İhsan Varol çocuklarla Adıgeyce ve Abazaca ‘kelime oyunu’ gösterisi yaptı. ‘Kelime Oyunu’ sırasında çocukların göstermiş olduğu performans katılımcıları mest ederken, Varol’un esprileri geceye damgasını vurdu. Kelime oyununa katılan bütün çocuklara Sakarya Kafkas Kültür Derneği Başkanı Orhan Sarı tarafından ‘ahtarpa’ giydirildi. Çocuklar da Ali İhsan Varol’a programa katkılarından dolayı çiçek verirken, Dernek Başkanı Sarı da, kendisine Abazya’dan getirilen bir hediye verdi. Programın sonunda Gupse Seda Özdemir’in seslendirdiği Adıgeyce ve Abazaca şarkılar büyük ilgi gördü.
 
23 Şubat 2014 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI