20 Eylül 2018

BÜYÜKŞEHİR’E 20 MİLYON


Vali Mustafa Büyük, tüzel kişiliği kaldırılan belediye ve il özel idarelerinden 150 personelin belediyelere devredildiğini belirterek, yatırım için ayırdıkları 20 milyon TL’yi büyükşehire verdiklerini vurguladı. Büyük, “Belediyelere külfet devretmedik” de

Vali Mustafa Büyük, hükmü şahsiyetleri kaldırılan İl Özel İdareleriyle ilgili gazetemize konuştu. Vali Büyük şunları söyledi: Büyükşehir Yasası ve bu yasayla birlikte İl Özel İdareleri’nin hükmü şahsiyeti 30 ilde kaldırıldı. Büyükşehir’in hudutları genişlemiş oldu. 6 ilçemiz daha Büyükşehir’e girmiş oldu. Köylerimizin tamamı Köy Tüzel Kişilikleri kalkarak mahalleye dönüştü. Belde belediyelerimiz de kaldırılmış oldu.
KOMİSYON
Bu çerçeve içerisinde Devir Tasfiye Komisyonu olarak Vali Yardımcımızın başkanlığında tarafların iştirak ettiği bir komisyon çalıştı. Benim onayımla da komisyon kararları uygulamaya geçti. Köy tüzel kişiliği kalkan ve mahalleye dönüşen birimlerin taşınır, taşınmaz mallarıyla ilgili kararlar oluştu. Öncelikli olarak ilgili ilçe belediyesine veya Büyükşehir Belediyesine, durumuna göre de SASKİ’ye devredilen işlemler oldu.
PROBLEMSİZ DEVİR
Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere, genel idare kuruluşlarına, hazineye devredilecek mallar da hazineye devredilmiş oldu. Hizmet birliği şeklinde köylerin, belediyelerin, özel idarenin de içinde bulunduğu birlikler de kaldırılmış oldu. Bunların da tasfiye işlemleri gerçekleşti. Bürokrasi olarak seçim süreci içerisinde yoğun bir çalışma gerçekleştirdik. Komisyonlar sürekli çalıştı ve problemsiz bir şekilde, birçok problemi çözerek bu devirleri gerçekleştirmiş olduk.
EK BİNA
Bu kapsamda İl Özel İdaresi de görevlerini alanlarına göre Büyükşehir’e, SASKİ’ye ve ilçe belediyelerine devretti. Genel prensip olarak özel idarenin kendi mülkiyetinde olan yerleri belediyelere, hazine mülkiyetinde olanların da hazineye devrettik. Bu kapsamda İl Özel İdare binası Büyükşehir’e devredilmiş oldu. Erenler’deki ek binalarımız da Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) olarak faaliyette bulunmak üzere Valiliğe devredilmiş oldu.
TAŞERON İŞÇİLER
Burası ağırlıklı olarak teknik hizmetlerin verildiği, genel kamu yatırımlarının takip edildiği, ihalelerinin, kontrollerinin yürütüldüğü bir birim. Onun haricinde, kadrolu işçilerin tamamı belediyelere verildi. İşçileri kanun itibariyle diğer idarelere almadık ama 43 memuru mühendisler ağırlıklı olmak üzere YİKOB’a aldık. Bunun dışındakileri belediyelere dağıtmış olduk. Taşeron firma üzerinden çalışan personelden bir kısmının mağduriyeti olabilir ama bunu da asgariye irdirebilecek tedbirleri de aldık.
TOPLAM 150 İŞÇİ
İşçilerimizin önemli bir kısmı emekli oldu. Bunların yarıdan fazlası memur. İşçilerin sayısı da 85 civarında. Bunun 40 civarındakini YİKOB’a aldık. Dolayısıyla İl Özel İdaresi’nin belediyelere devrettiği toplam personel 150 civarındadır. Belde ve ilçe belediyelerinden Büyükşehir’e gelişler var. 6 ilçemizdeki su, kanalizasyon, itfaiye hizmetlerini yürüyen kişileri hep Büyükşehir’e aktarmış olduk.
HİZMET STANDARTI
Bu çok ciddi bir dönüşüm. Hizmet niteliği ve kalitesini iyileştirecek, standardını arttıracak, şehirle köy hizmetlerinde farklılığı ortadan kaldıracak bir dönüşüm gerçekleşmiş oluyor. O nedenle çok olumlu, iyi bir düzenleme olduğu kanaatindeyim. İnşallah vatandaşımızın memnuniyeti de bu şekilde gerçekleşir.
20 MİLYON TL
Biz yatırım için ayırdığımız 20 Milyon TL’lik kaynağı da Büyükşehir Belediyesi’ne devrettik. Parasal kaynak olarak bakıldığında yaklaşık 2,5 Milyon TL SASKİ’nin, 18 Milyon TL’si de Büyükşehir’in. Bunun içerisindeki en önemli kalem Mollaköy Göletleri projesiyle ilgili gerçekleştirilen 8 Milyon TL’lik devirdir. Bu devirle, oradaki kano ve kürek parkuruyla ilgili projenin, başlangıç parasını biz Büyükşehir’e aktarmış olduk.

TEŞEKKÜR ETTİ
Biz Özel İdare’den belediyelere bir külfet devretmedik. Prensip olarak diğer belediyelerin çok büyük altyapı ve kredi borçları vardı. Bizim onlara borcumuzdan daha fazla maddi yönden getirimiz oldu. Özel İdare’lerden dolayı ilave bir külfetle karşılaşmayacaklarını düşünüyorum. Komisyon çalışmalarında bütün komisyon kararları oy birliğiyle çıktı. Tüm ilçe ve belde belediyelerimiz bu tasfiye işlemleri konusunda çok olumlu bir işbirliği içerisinde oldular. Ben hepsine teşekkür ediyorum. Seçim süreci gibi zor bir süreçte bu tür hayati kararları anlayış ve uyum içerisinde gerçekleştirdiler.
 
4 Nisan 2014 , Cuma Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI