22 Temmuz 2019

Melen tünele girdi


Kocaali’de yapımı tamamlandığında İstanbul’a yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su sağlanması amaçlanan Melen Projesi’nde derivasyon (su yatağını değiştirme) tünelleri törenle açıldı.

Ortaköy’de düzenlenen törenin ardından açıklama yapan Devlet Su İşleri Genel Müdür Yardımcısı Güven Karaçuha, yaklaşık bir ay önce Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun temel atma törenini gerçekleştirdiğini, kendilerinin de derivasyon tünellerini açtığını söyledi. Baraj yapılabilmesi için Melen Çayı’nın by-pass edilmesi gerektiğine dikkati çeken Karaçuha, "Derivasyon tünelleri ile suyu başka bir noktaya aktardık. İki tünelimiz var, boyları 161 metre. Melen Çayı’nı bu tünellere verdik, bundaki amaç kuru bölgede barajın gövdesini yapabilmek. Nehrin üzerine direkt barajı yapmak mümkün değildi. Buradaki işlemimizi 2016 yılının sonunda bitireceğiz" şeklinde konuştu.
KAMULAŞTIRMA
Karaçuha, bölgedeki kamulaştırma işlemlerinin de devam ettiğini belirterek, şunları dile getirdi: "DSİ olarak kamulaştırmalarımızı yaptık. Bazı bölgelerde boşaltma işlemi yaparken, bazı bölgelerde de tebliğlerini vatandaşlara ulaştırıyoruz. Her bölgeyi aynı anda kamulaştırmıyoruz. Sudan veya inşaat alanından etkilenen alanları kamulaştırıyoruz. Su tutmaya başladığında ilk etkilenecek alanların kamulaştırma bedelleri vatandaşlarımıza ödendi. Vatandaşlarımız paralarını aldı fakat fiziksel yer gösterimi istiyorlar. İSKİ ve DSİ olarak vatandaşlarımızın mağdur olmaması konusunda gereken hassasiyeti göstereceğiz."
KISA SÜREDE
Sakarya Valisi Mustafa Büyük ise Melen Barajı’nın derivasyon tünellerine su verilmesi törenini gerçekleştirdiklerini dile getirdi. "Sakarya ve Düzce’yi ilgilendiren, İstanbul’un içme suyu ihtiyacını karşılayan çok önemli bir proje" diyen Büyük, "İnşallah kısa sürede tamamlanır. 2016’da tamamlanması planlanan bir proje fakat şu anda İstanbul’a su veriliyor zaten" ifadesini kullandı.
MELEN PROJESİ
Melen Projesi, 20 kilometresi tünel olmak üzere yaklaşık 180 kilometre uzunluğunda, regülatörler, pompa istasyonları ve arıtma tesisleriyle Türkiye’nin en büyük içme suyu projeleri arasında yer alıyor. Barajın kret (üst kısım) uzunluğu 945 metre, temelden yüksekliği 124 metre, gövde dolgu hacmi 2 milyon 80 bin metreküp olması planlanan barajda 694 milyon metreküp su depolanacak. Yüzde 8 fiziki gerçekleştirme sağlanan barajın 29 Ekim 2016’da tamamlanması amaçlanıyor. Baraj tamamlandığında İstanbul’a yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su sağlanabilecek, 45 megavat kurulu güçte HES inşa edilebilecek.
 
7 Nisan 2014 , Pazartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 

 


 

  Sakaryada Avukatlar

Site İçi Arama

 

 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

SİZCE SAKARYA'NIN EN ÖNEMLİ SORUNU NE?

PUAN DURUMU


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI