22 Eylül 2018

Yıldız uyardı


Veteriner Hekimler Odasından yapılan açıklamada vatandaşlar “kene” konusunda uyarıldı.

Veteriner Hekimler Oda Başkanı Mustafa Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, küresel ısınma ile birlikte, kurak, sıcak geçen bir kış mevsiminden hemen sonra kenelerin yoğun bir şekilde kırsal alanlarda boy göstermeye başladığını söyledi. Vatandaşların mal ve can kaybına uğramamaları için gerekli önlemleri vaktinde almaları gerektiğini ifade eden Mustafa Yıldız, “Bahar aylarında büyükbaş hayvanlara ve de küçükbaş hayvanlara gerekli iç, dış parazit ilaçlamaları yapmaları kendi menfaatleri icabıdır. Bunları yaparken de veteriner hekim kontrolün de yapılması muhtemel yanlış kullanmaları engelleyecektir” dedi.
TEHLİKE
Belediyelerin park alanlarını, ya da piknik alanlarını ilaçlamalarına dün olduğu gibi bugün de karşı olduklarını hatırlayan Mustafa Yıldız, şöyle devam etti; “Toprağa atılan her ilaç toprak üzerinde bulunan tüm faydalı ve de zararlı tüm canlıları öldürdüğü için bu tip ilaçların kene mücadelesi için kullanılması doğru değildir. Ayrıca bu tip ilaçlar yer altı sularına geçtiği için gerek içme suları, gerekse ilaçlı sulardan beslenen tüm bitkiler, üretmiş oldukları sebzelere, meyvelere bu ilaçlar geçeceği için insan kullanımı için sakıncalıdır. Yeraltı sularından beslenen dereler, göletler ve de diğer doğal su alanlarında yaşayan balık ve benzeri canlılar içinde sakıncalıdır. Başka bir deyimle kene mücadelesi edeceğiz diye bindiğimiz dalı lütfen kesmeyelim.”
 
10 Nisan 2014 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI