18 Eylül 2018

Fikir Akademisi’nde film çekmeyi öğrendiler


Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nde ders veren SAÜ İletişim Fakültesi öğretim görevlisi Aybars Bora Kahyaoğlu, katılımcılara film yapımının süreçlerini anlattı

Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nde, Aybars Bora Kahyaoğlu tarafından, ‘Film Tasarımı ve Yapımı’ dersinde bilgi ve tecrübelerini katılımcılarla paylaşıyor. A.B.D Missouri Üniversitesi’nde medya eğitimi alan, Chicago Columbia Üniversitesi ”Film Yönetmenliği” bölümünden şeref derecesi ile mezun olan Kahyaoğlu, halen Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak akademik çalışmalarını sürdürüyor.
ÜÇ SÜREÇ
Kahyaoğlu, film yapımının temel olarak üç süreçten oluştuğunu belirterek, “Film yapımında, senaryo yazımı ve filmin yapımını üstlenecek ekibin oluşturulmasını kapsayan “geliştirme” süreci, ilk adımdır. Ortaya çıkan senaryonun görüntüye aktarılması, bir başka deyişle “filmin çekimi”, ikinci üretim sürecidir. Görüntülerin bütünlük oluşturacak şekilde montajlanması ise son adım olarak kabul edilir. Bu aşamada film, görüntü ve sesin iç içe kullanımıyla son şeklini alır’’ dedi. Kahyaoğlu “Film Yapımı” dersiyle, belirtilen her üç sürecin temel noktalarını teorik çerçevede ortaya koymaya çalıştıklarını ve film yapma hayalini somutlaştırarak geleceğin sinemacılarına Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nde giriş kapısı açacaklarını söyledi.
 
14 Mayıs 2014 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI