18 Ağustos 2018

Sakin şehirlerde tohum şenliği


Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehir) Birliği’ne üye olan ilçeler, yerli tohumlara sahip çıkmak için tohum takas şenlikleri düzenleyecek.

Sakin Şehirler Birliği’ne üye olan Seferihisar, Taraklı, Gökçeada, Yenipazar, Perşembe, Yalvaç, Vize ve Halfeti ilçelerinin belediye başkanları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Yeniboğaziçi belediyesinin temsilcisi Cittaslow Türkiye 8. Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda bir araya geldi. Akkaya ilçesi’nden toplantıya katılan olmadı. Taraklı’da gerçekleştirilen toplantıda, yapılacak çalışmalar değerlendirildi. Birliğin Türkiye Temsilcisi Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, 2014 yerel seçimlerinin ardından ilk toplantıyı gerçekleştirdiklerini söyledi. Toplantıya ilk defa katılan belediye başkanlarının bulunduğunu ifade eden Soyer; "Hem ’sakin şehir’ ruhunu, hem felsefesini, hem de önümüzdeki yıl içerisinde neler yapacağımızı birlikte değerlendirdik. Ortak hedefler koyduk. Farklı siyasi partilerden olsak da ortak faydalarımızın daha güçlü olduğunu bildiğimiz için o faydalar üzerinden neler yapabileceğimizi konuştuk." dedi.
ÜRETİCİ PAZARLARI
2015 yılındaki yapacakları ilk çalışmanın her ilçede üretici pazarları açmak olduğunu anlatan Soyer, şunları söyledi; "Yerli tohumlara sahip çıkmayı ve tohum takas şenliği yapmayı hedefliyoruz. Kent yönlendirme tabelalarıyla ilgili ortak bir çalışma yapmaya karar verdik. Yani hangi ilçemize giderseniz gidin bir ’Cittaslow’ ilçesine geldiğinizi hatırlayacaksınız. Bunun da standartlarını oluşturmaya ve tüm kentlerde aynı standartlarını uygulamaya karar verdik. Önce küçük adımlar atalım sonra zamanla bunların daha büyük adımlarını atacağız."
Öte yandan, Taraklı Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen programda, bir sonraki toplantının birliğin yeni üyesi Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinde gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

TARAKLIYI GEZDİLER
Toplantının ardından başkanlar, Taraklı’nın tarihi ve kültürel mekanlarını gezdi. 25 ülkede 166 üyesi bulunan nüfusu 50 binden az kentlerin üye olabildiği sürdürülebilir bir yerel kalkınma modeli olan Cittaslow, yerel yönetimlerin doğasını, geleneklerini, yemeklerini ve diğer özelliklerini koruyarak kalkınmasını hedefliyor. Kentlerin, birliğin belirlediği 70 kriter üzerinden sakinliklerini kanıtlayarak üye olabildikleri Cittaslow’a Türkiye’den Seferihisar, Akyaka, Yenipazar, Gökçeada, Taraklı, Perşembe, Vize, Yalvaç ve Halfeti üye oldu.
 
20 Eylül 2014 , Cumartesi Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI