15 Ağustos 2018

‘Longoz kirlilik baskısı altında’


Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Çevre Mühendisliği öğrencileri, Acarlar Longozu’nu gezerek karşı karşıya olduğu sorunları yerinde görme fırsatı yakaladılar. Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Saim Özdemir, longozun çevre kirliliği baskı altında olduğun

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Çevre Mühendisliği öğrencileri, Acarlar Longozu’na (subasar orman) bilimsel amaçlı gezi düzenledi. Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Saim Özdemir başkanlığında düzenlenen gezide öğrenciler, Türkiye’nin ikinci büyük su basar ormanı olan Acarlar Longozu’nun karşı karşıya olduğu çevre problemlerini yerinde görme imkânı elde etti.
EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR
Prof. Dr. Saim Özdemir, öğrencilerin longozu besleyen derelerde balık ölümleriyle gündeme gelen sulak alan ekosistemini görmek ve yerinde incelemek için ziyaret ettiklerini söyledi. Özdemir, çok sayıda nesli tehlike altında bulunan kuş, balık ve endemik bitki türüne ev sahipliği yapan longozun mevsim itibarıyla göçmen kuşların ana yolu üzerinde bulunması dolayısıyla istirahat molası verdiği dinlenme tesisi görevini gördüğünü ifade etti.
‘BASKI ALTINDA’
Longozun çevre mühendisliği öğrencileri için doğal bir laboratuvar olduğunu vurgulayan Özdemir, şunları kaydetti: “Biyolojik çeşitliliğin muhafazası, su varlığının işlevinin anlaşılması, sulak alanlarda suların doğal arıtımı, yer altı ve yüzeysel su kaynaklarının etkileşiminin anlaşılması ve en dramatiği 1 ay önce yaşandığı gibi kirlilik kaynaklarının ekosistemlere tahrip edici etkisi çarpıcı olarak görülebilir. Sakarya’nın üç temel doğal güzellik varlığından birisi olan Acarlar Longozu da baskı altında. Dereler longoza organik kirlilik getiriyor, bu suyun oksijenini tüketiyor ve ardından su içinde yaşayan canlıların ölümüne neden oluyor. Oysa hayat kalitemiz bu doğal kaynaklarımızın sağlığına bağlı.”
 
23 Ekim 2014 , Perşembe Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da OkuduGAZETE SAYFALARI

GAZETE ARŞİVİ

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI