15 Ağustos 2018

Esnaf projeyi onayladı


Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli Uzunçarşı için hazırlanan rehabilitasyon projesiyle ilgili son kararı vermek üzere esnaflarla bir araya geldi. Yapılan oylama sonucunda projenin başlatılmasına karar ve

Geçtiğimiz hafta Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli Uzunçarşı için hazırlanan rehabilitasyon projesini esnaflar bir araya gelerek açıklamıştı. Dün yeniden başkanlarla bir araya gelen esnaf projeyle ilgili görüşünü açıkladı. Orhangazi Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, belediye meclis üyeleri ve esnaflar katıldı.

PROJE GENİŞLETİLSİN           

Tarihi Uzunçarşı Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği adına konuşan Dursun İnan, önceki akşam esnaf arkadaşlarıyla bir araya geldiklerini söyleyerek, projeyle ilgili çekinceleri paylaştı. Sadece Uzunçarşı’nın ana caddesini kapsayan projenin tüm adayı kapsamasını istediklerini dile getiren İnan, “Biz 20 yıl önce de burada bir çalışma yapmıştık Çok güzel bir çarşı olmuştu ancak arka tarafları bu işin içine sokamadığımız için o da kendi hüviyetini zaman içinde kaybetti. Bunun zararlarını da gördük. Dolayısıyla bir bu projenin genişletilmesini istiyoruz.  

KAÇAK KATLAR

Uzunçarşının kanayan yaralarından bir tanesi de mevcut katlar ve sonradan ilave edilen katlar. Bu katlar zaruri ihtiyaçlar dolayısıyla yapılmıştır. Ben hiç kimsenin bu katları keyfi yaptığı düşüncesinde değilim. Biz sit alanında olmanın zorluklarını şimdi yaşayarak görüyoruz.  Biz bu katların revize edilip tekrar bu projeye dahil edilmesini istiyoruz” diye konuştu.

ÜSTÜ KAPATILSIN

Uzunçarşı’daki kat problemine değinen İnan, “Geçmiş dönemde orada çalışmalarımız oldu. 2 kat projesini Anıtlar Kurulu onaylamıştı fakat o zaman belediyelerle çalışmalara girdiğimizde belediyenin belli istekleri oldu, bizim esnaflarımızdan onay çıkmadı ve hayata geçirilmedi. Şimdi bunların da bu projeye dahil edilip edilmeyeceği bütün üyelerimizin merak konusu” dedi.Çarşının üstünün kapatılması konusunda da görüş bildiren İnan, “Biz çarşının üstünün açık olmasını istemiyoruz. Çarşının içindeki dükkânların 2’nci katın üstünden kapatılma ihtimali var mıdır?” diye sordu.

 

DÜKKANLAR KAPANMASIN

İnan, çarşıdaki çalışmalar sırasında dükkanların kapalı kalmasını istemediklerini belirterek, projenin uluslararası nitelikte olan bir firmaya verilmesini istediklerini söyledi. İnan, “Biz bu projenin yanındayız. Üzerimize ne düşüyorsa onu da yaparız ancak bu notlarımızı da dikkate almanızı istiyoruz” diye konuştu.İnan’ın ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, projenin Anıtlar Kurulu tarafından ana cadde olarak onaylandığını söyleyerek, “Tabi ki proje devam ederken Anıtlar Kurulu’yla görüşerek etap etap diğer kısımları da dahil etmeye çalışırız. Biz tüm adayı rehabilite etmek düşüncesindeyiz ama bir anda başlamasının imkanı yok” dedi.Kat problemiyle ilgili konuşan Başkan Toçoğlu, “Anıtlar Kurulu projeyi onaylarken, çarşının tarihi kimliğe kavuşturulmasını hedef alıyor. Yoksa kaynak aktarımı da olmaz” dedi.

 
29 Ekim 2014 , Çarşamba Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?

PUAN DURUMU


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI