18 Ekim 2018

‘Kuran’ı sahiplenmeliyiz’


Damla İlim Kültür Derneği tarafından düzenlenen icazet töreninde konuşan İl Müftüsü İlyas Serenli, insanların Kuran’ı Kerim’e sahip çıkmasını isteyerek, “Kuranı sahiplenerek yükselteceğiz ve Allah da bizleri yüceltecektir” dedi

Arifiye Damla İlim ve Kültür Derneği tarafından Göral Mobilya sponsorluğunda kurra hafızları için icazet töreni düzenlendi. Törenin ardından katılanlara aşure ikram edildi. Adapazarı Orhan Cami Müezzini Adem Saruhan’ın yetiştirdiği Kurra Hafız Yusuf Matur, Kurra Hafız Muhammed Ali Kesmen ve Kurra Hafız Enes Furkan Söylemez’in İcazet merasimi Arifiye Merkez Camii’nde gerçekleştirildi. Arifiyeli’lerin yoğun ilgisi ile düzenlenen programa Diyanet İşleri Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Prof. Dr. Ali Erbaş, İl Müftüsü İlyas Serenli, Reis’ul Kurra Mustafa Demirkan, Şeyh’ul Kurra Hüseyin Harbutoğlu, Damla Derneği’nin fahri başkanı Hasan Hüseyin Kesmen ve çevre ilçe müftüleri katıldı.
SUDAN ÖRNEĞİ
İstanbul Piyale Paşa Camii İmamı İshak Danış, Şehzadebaşı Cami İmamı Ercan Çakır ve Şişli Mecidiyeköy Cami İmamı Ali Eren okudukları Kuran’ı Kerim ile dinleyenleri mest etti. Programda konuşan Diyanet İşleri Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Prof. Dr. Ali Erbaş, Kur’anı anlamak ve anlatmanın önemine değinerek, Türkiye Diyanet Vakfı’nın İslam ilimleri ve özellikle hafızlık üzerine yapmış olduğu çalışmalar hakkında ilçe bilgilendirdi. Erbaş, 77 milyon nüfusa sahip olan Türkiye’de 112 bin hafız olduğunu ifade ederek bu sayının çok az olduğunu söyledi. Somali’ye yaptığı ziyarette 10 milyonluk ülkede yaklaşık 1 milyon hafızın olduğunu öğrendiğini söyleyen Erbaş, “Bunu nasıl olduğunu oradaki görevlilere sorduğunda da eğitime başlamadan çocuklarını sıbyan mekteplerine göndererek önce hafız olmasını sağlıyorlar” dedi.
‘YÜKSEĞE ÇIKARTACAĞIZ’
İl Müftüsü İlyas Serenli ise konuşmasında Hafızlık ve Kıraat ilminin önemi vurgu yaparak, bu ilimlere teveccühün az olduğunu ve genellikle de bayanların daha fazla hafız olduğunu söyledi. Serenli, “İnsanların çocuklarını Kur’an kurslarına yönlendirmeleri ve Kuran’a sahip çıkılması konusunda Hadis-i şerifte olduğu üzere “Allah’ü Teala kitabına hizmet edeni, sahip çıkanı yüceltir yükseltir, ama onu bırakanlarında belini kırar (alçaltır)” Belimizin kırılmasını istemiyorsak yükselmek ve yücelmek istiyorsak Kuran’ı yükselteceğiz. Kuranı onu sahiplenerek yükseltmiş olacağız. Allah da bizleri yüceltecektir.” diye konuştu. Kuran tilavetinin ve protokol konuşmalarının ardından törene geçildi. Kurra hafızı olanlara icazetnameleri Hüseyin Harputoğlu tarafından verildi. Katılanlara yemek ikramının ardından program sona erdi.
 
9 Kasım 2014 , Pazar Bu haber toplam 0 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

 

 

 

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu


Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara


 

 


 

  Site İçi Arama


 

 

 

 

 

 

Anket Sorusu Diğer Anketler

MİLLETVEKİLLERİNDEN EN ÇOK HANGİSİNİN PERFORMANSINDAN MEMNUNSUNUZ?


altın


SAKARYADA HALI YIKAMA Sakarya'da Kiralık VinçSakarya OtelleriSakarya OtelSAKARYA HALI YIKAMASAKARYA DÜĞÜN SALONLARI